Професор Румен Даскалов от ТУ-Габрово е избран за Senior Member of the IEEE
Секция: Наука
16 Май 2016 07:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Професор Румен Даскалов от ТУ-Габрово е избран за Senior Member of the IEEE

/КРОСС/ Проф. дмн Румен Даскалов от Техническия университет в Габрово е избран за Senior Member на Института на инженерите по електроника и електротехника (IEEE)  - най-голямата професионална организация в света с основна цел развитието на технологичните нововъведения и върховите постижения в полза на човечеството. IEEE има повече от 420 000 членове в над 160 страни, като около 45% от тях са извън САЩ. Тя е световен лидер в разработването на стандарти в радиоелектрониката и електротехниката, съобщи „100 вести”. 

През декември 2015 г. проф. Даскалов, който е член на IEEE от 1995 г., получава покана от Мишел Ефрос да кандидатства за позицията Senior Member of the IEEE. Процедурата изисква намирането на трима рецензенти, които трябва да са поне Senior Member, Life Senior Member, Fellow или Life Fellow of the IEEE. Рецензентите на проф. Даскалов са световноизвестни учени. Двама от тях са от Канада (University of Victoria, University of British Columbia), а третият е от Норвегия (University of Bergen). Единият е бивш президент на IEEE Information Theory Society. Базирайки се на професионалната биография на проф. Даскалов, те изпращат рецензии със съответната препоръка.

На 6 май проф. Румен Даскалов получава съобщение, че на своето заседание на 23 април 2016 г. в Атланта, САЩ, комитетът по разглеждане на кандидатурите и номинациите за Senior Member of the IEEE го избира за Senior Member of the IEEE. Званието му носи не само личен престиж, но е престижно и за габровския Технически университет.

Проф. дмн Р. Даскалов е завършил висше образование във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски" през 1978 г. Научните му интереси са в областта на алгебричната и комбинаторна теория на кодирането, оптималните линейни кодове, арки и блокиращи множества в крайни проективни геометрии. Автор е на над 100 научни статии и доклади и има над 160 цитирания.