Слава Иванова: Младите хора имат нужда от жив контакт с културата, който компютърът не може да създаде
Секция: КУЛТУРА
31 Май 2016 07:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Слава Иванова: Младите хора имат нужда от жив контакт с културата, който компютърът не може да създаде

/КРОСС/ За Националната художествена галерия инициативата Нощ на музеите, която се проведе на 21 май, събота, по думите на нейния директор, е била сензационна. Над 26 хиляди души са посетили всички филиали на галерията. 

 Любопитното е, че посетителите в Квадрат 500 и в Двореца са изравнени и аз отдавам това на изложбата „Мърквичка и новата българска живопис". Подобна изложба задължително предизвиква много голям интерес у публиката, още повече, че проектът на зам.-директора на направление „Българско изкуство" Бистра Рангелова е много важен, сериозен и интересен от научно-изследователска гледна точка. Наред с творбите на Иван Мърквичка, когото приемаме за един от основоположниците на новата българска живопис, изложбата разкрива широка панорама на развитието на българското изкуство в края на XIX в. и началото на XX в. и показва многопосочността на процесите в него. Тя представя не само най-известните художници от това време, но и автори, които са много малко познати. За някои от тях знаем само името и в коя изложба са участвали. Особено ценно е, че в експозицията са включени и непоказвани творби от колекцията ни. Смятам, че с изложби като тази, основани на задълбочено познаване на историята на изкуството ни и на високи естетически критерии, ще можем да възпитаваме младото поколение в истински ценности, коментира Слава Иванова, директор на Националната художествена галерия, в интервю за "Новинар".

Ние живеем във време, в което визуалното ни атакува отвсякъде. Но визуалното в неговия интерактивен вариант. Класическите изобразителни форми са статични и изискват предварителни познания, за да бъдат възприети, разбрани и преживяни в дълбочина. Така че предизвикателството пред нас е как да събудим интереса у публиката, как да я предизвикваме да идва в музея, как да изградим изложбената и образователната си стратегия така, че да създадем трайна потребност от жив контакт с произведенията на изкуството. И това можем да постигнем с последователна и целенасочена културна политика, която съчетава многообразни и занимателни културни събития. С образователни програми, които са свързани с нашите изложби и тематични програми от историята на изкуството и културологията, до такива, посветени на емблематични за колекцията ни творби, или автори - наши съвременници. Предвиждаме и образователни програми, насочени от най-малките до възрастните, свързани и с обучение по рисуване. През лятото ще стартираме нова образователна програма - майсторски клас в Квадрат 500 за любители, разказа Слава Иванова. 

Тя е убедена, че живата връзка е изключително важна.

Младите хора имат нужда от непосредствен контакт и помежду си, и с обществото. Тази Нощ на музеите за мен беше доказателство, че успяхме да ги извадим от дискотеките и от чалга клубовете. Наблюдавах двама младежи, които бяха дошли в Двореца, повлияни от общия поток. Влязоха в балната зала, където очаквахме да започне концерта на клавесин - инструмент, малко познат у нас. Когато музиката се разнесе, младежите се заслушаха и останаха, проявиха интерес към самия инструмент и към музиката. Това е живият контакт с културата, компютърът не може да го създаде, не е достатъчен, допълни тя. 

Срещите с изкуството за нея са и въпрос на навик, който в един момент се превръща в необходимост.

Трябва да създаваме тези навици и да приобщаваме децата от най-крехка възраст. Аз се радвам безкрайно, когато виждам семейства с деца, включително в детската количка. Така се създава и възпитава необходимостта от общуване с изкуството, добавя Иванова.