/КРОСС/България е на 50-то място по конкурентоспособност в света. Това показва ежегодната класация на конкурентоспособността на икономиките IMD World Competitiveness Yearbook 2016 г., представена от швейцарската изследвателска организация IMD Business School в понеделник.
С позицията си страната се измества напред с пет места спрямо миналата година - т.е. от 55-та позиция. Класацията включва 61 страни от цял свят и се публикува всяка година от 1989 г. насам. За последните пет години това е най-доброто представяне на България, като през 2013 г. страната е била почти на дъното на ранглистатата, заемайки 57-ма позиция.
Според данните България се представя най-добре от гледна точка на представянето на правителството, като по този показател заема 33-та позиция.
Бизнес ефективността е показателят, по който България се представя най-зле - 54-то място. В рамките на този критерий обществената рамка получава най-добра оценка - 42-та позиция в света, но от гледна точка на финансите страната е почти на дъното - 57-то място.
В изследването за тази година има забележителни промени. САЩ, които през последните три години водеха в класацията, вече не са достатъчно ефективни икономически, за да запазят лидерската си позиция.
Тази година организацията отсъжда първото място за най-конкурентоспособна икономика на Хонконг, на втора позиция е Швейцария, а едва след това са САЩ. В челната десятка влизат още Сингапур, Швеция, Дания, Ирландия, Холандия, Норвегия и Канада.
Германия, която през последните пет години е била част от първите десет, макар и миналата година на последна позиция, през 2016 г. отпада от лидерите и вече е на 12-то място.
Според професор Артуро Брис, директор на IMD World Competitiveness Center, последователната ангажираност за създаването на по-благосклонна бизнес среда е ключово за възхода на Хонконг. В същото време малкият размер на Швейцария и акцентът ѝ върху отдаденост на качеството са ѝ позволили да реагира бързо и да поддържа икономиката си на върха.
„САЩ все още се представят най-добре икономически в света, но има много други фактори, които взимаме предвид, когато оценяваме конкурентоспособността", казва той. „Общият модел за всички страни в топ 20 е фокусът им върху регулации, благоприятни за бизнеса, физическа и нематериална инфраструктура и приобщаващи институции".
С изключение на Хонконг и Сингапур проучването показва, че конкурентоспособността на Азия като цяло е спаднала спрямо миналата година. Тайван, Малайзия, Южна Корея и Индонезия са понесли сериозни спадове в позициите си спрямо 2015 г., макар че континентален Китай все пак успява да се задържи в топ 25.