Алексей Елисеев: Ако обърнем гръб на Русия, ще последва украински сценарий
Секция: Интервюта
01 Юни 2016 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Алексей Елисеев: Ако обърнем гръб на Русия, ще последва украински сценарий

/КРОСС/ Хората се отучиха да се борят за правата си, казва пред "Дума" зам.-председателят на беларуската партия на левите "Справедлив свят" Алексей Елисеев

Алексей Елисеев е роден през 1983 г. Възпитаник е на Беларуския държавен университет, доктор на историческите науки. В момента е преподавател в минския филиал на Руския икономически университет "Г. В. Плеханов". Той е заместник-председател на беларуската партия на левите "Справедлив свят" и член на управителния съвет на Партията на европейската левица. Интервюто е направено по време на международната конференция "Алтернативи за лява политика", организирана от ПП "Българската левица" в София.

- Г-н Елисеев, партия "Справедлив свят" всъщност е бившата Комунистическа партия на Беларус?
- Точно така.

- Как се чувстват комунистите в Беларус днес?
- Активистите на партията живеят точно така, както и активистите на другите политически партии.

- Питам ви, защото в България, когато кажеш публично, че си ляв, още повече ако кажеш, че си комунист, рискуваш да бъдеш обруган и пратен в Сибир.
- У нас няма никакво ограничително или дискриминиращо законодателство относно лявата идеология или пък относно комунистическата идеология и комунистическите символи. Общата политическа система на Беларус е такава, че всички политически партии са достатъчно слаби.

- Как обяснявате това?
- Съвременната политическа система на Беларус е силно персонифицирана. Фактически тя е ориентирана към една личност, тази на президента.

- Можем ли да говорим, че тя в някаква степен е авторитарна?
- Не в някаква степен, а повече от авторитарна. Има определени тенденции на движение вече не просто към авторитаризъм, а от авторитаризъм към тоталитаризъм. Авторитаризмът се проявява в това, че в Беларус са ликвидирани и не функционират никакви демократични механизми. Общественото мнение и обществените настроения нямат пълноценна възможност да реализират себе си чрез участия в публични и избирателни кампании, понеже резултатът е предварително известен. Те винаги са губещи в тази ситуация. Политическата система е докарана до това, че изборите на всички равнища са превърнати във фарс, в който победителят е известен още преди началото на състезанието.

- На последните избори Александър Лукашенко получи 83% подкрепа, нали така?
- Да, както и на всички избори. Той четири пъти участва в избори и единствено в първите, които бяха демократични, получи най-нисък резултат. Този резултат беше обективен и справедлив. Всички последващи резултати на избори - за президент, за депутат, бяха известни предварително и спечелени с процент над 70-80.

- Как живеят хората в Беларус?
- Не мога да отрека, че в продължение на много години беше съхранено относително стабилно жизнено равнище и социално-икономическо благосъстояние. През цялото това време, разбира се, имаше въпроси относно модела и системата, която беше създадена, особено през последните 1-2 години, когато тя започна да дава дефекти. Уязвимото място на беларуския социално-икономически модел е в това, че той се базира на колосалната финансово-икономическа помощ, оказвана от Руската федерация. Обемът на тази помощ в някои от годините надхвърляше с 200% брутния вътрешен продукт, произвеждан от Беларус. Сега, когато Русия има свои проблеми и не разполага с излишни пари, които да подарява просто така на своите съседи, размерът на тази помощ намаля, което доведе до рязко понижаване на жизненото равнище у нас. Парите, които получавахме, ние не ги използвахме за реформи или за модернизиране на икономиката си. Харчихме ги за текущо потребление, изяждахме ги. Мога да кажа, че страната ни е затънала в дългове. Ето например през тази година ще трябва да изхарчим за обслужване на външния си дълг около 8 млрд. долара. За да придобиете представа какво значи това, ще направя следното сравнение. През същата тази 2016 г. за социалната сфера заедно с капиталовите разходи за жилищно строителство и жилищно-комунални услуги са планирани по-малко от 7 млрд. долара. Появиха се големи проблеми със заетостта на населението. Много предприятия престанаха да работят в режим на пълен работен ден, уволняват се работници. У нас, в Беларус, имаме специфична статистика за безработицата.

- Какво значи това?
- Безработни са само тези, които официално са регистрирани на трудовата борса. Ясно е, че там едва ли се регистрират дори половината безработни. В сегашната ситуация, когато се извършват масови уволнения по 3-4000 човека от предприятие, то е ясно, че процентите ще скочат още повече.

- Как реагират хората на случващото се, има ли протести?
- Ето тук започва парадоксът. Настроения за протести няма. За това има няколко причини. Първо. За тези две десетилетия на твърд авторитарен режим, какъвто съществува в Беларус, хората се отучиха да се борят за правата си. Има такава ментална нагласа, това е феномен на масовото съзнание в Беларус, а и не само тук, че не ние, хората, изработваме заплатите си, а добрият президент ни ги плаща. Той ни дава жилища, пенсии и т.н. Затова и хората не се борят за правата си. Второ. Подобна борба тук е свързана с риск. Всяка протестна акция от началото до самия й край, дори и да е разрешена - първо за нея трябва да се получи и разрешение, понеже режимът не е регистрационен, а разрешителен, - е контролирана от спецслужбите. Ако акциите не са разрешени, те се прекратяват още в самото им начало. Натискът и репресията са много високи. Третият фактор е обкръжаващата ни ситуация. Наш съсед е Украйна и страшните събития там, гражданската война са сдържащ фактор.

- Как хората в Беларус гледат на случилото се с Украйна?
- По-добре да търпим, отколкото да сме на улицата и да ни се случи онова, което стана в Украйна. Дори и да сме малко гладни, да не си получаваме целите заплати, важното е да има мир и спокойствие. Украинските събития още повече консервираха ситуацията. Хората се страхуват нещо подобно да не се случи и у нас, макар тенденции за ескалация на аналогични събития да няма.

- Когато казвате, че беларусите избират сигурността пред борбата за правата си, за кои беларуси говорите точно? Хората на средна възраст или това се отнася и за младите?
- След разпадането на СССР и след като започна да се формира действащата политическа авторитарна система у нас, израсна едно поколение. То вече е на възраст 20 години. Някаква част от него, разбира се, е загрижена всичко да е наред в страната ни. Аз не мога да кажа, че у беларуската младеж има перспективи, които да й позволят да се реализира пълноценно в страната по начина, по който тя иска. Младите имат много проблеми. При младите семейства стои въпросът с жилището и той е нерешим. Има проблеми и с младежката престъпност. В протестните акции, които малко или много все пак ги има, е лесно да се види, че повечето от участниците са млади хора. Има и процент хора на средна възраст до 40-45 години. Това са онези, които са заинтересовани от промяна на ситуацията. По-възрастните не са толкова активни, но у нас 25% от населението са пенсионери, повече от 2 млн. човека, и през цялото това време - последните две десетилетия, те бяха социалната база на тази система, която се наложи.

- Какви задачи си поставят левите, които вие представлявате? На Изток или на Запад гледате?
- За левите в Беларус въпросът на Изток или на Запад не е на дневен ред. Ние не стоим пред подобен геополитически избор. Вече от много години Беларус е направила своя осъзнат избор и той е в посока Русия. При нас има много смесени семейства, няма особено значение дали си руснак или беларус. Всички пазари за продукцията ни са в Русия. Ясно е, че ако беларусите обърнем гръб на Русия, ще ни се случи същото, което сполетя украинците. Те постъпиха зле. Нищо не получиха, загубиха пазарите си. Левите в Беларус не искат това да се случи. Ние искаме партньорски отношения с Русия. Тя е наша съюзна държава. Граница с нея отново няма да градим. Заедно с това обаче е необходимо да сменим политическата система и социално-икономическия модел, които се формираха в Беларус.
- Олигарси имате ли, като в Украйна, например?
- Не, точно такива нямаме. Мога да кажа, че си имаме политически олигарси, които са монополизирали контрола над цялата политическа сфера и едновременно с това имат механизмите, за да влияят на преразпределянето на икономическите ресурси. У нас няма големи предприятия, които да са частна собственост. Те са държавни и не са приватизирани. В нашия случай държавата играе ролята на олигарх, на когото хората не могат да влияят по никакъв начин.

- Значи вие нямате средства, начини, механизъм, чрез които да контролирате държавата?
- Какви механизми за въздействие имаме ние? Макар у нас вече всички да са разочаровани от изборните кампании и мнозина да не участват в тях, ние всеки път се включваме. В предизборния период всички партии и организации получават допълнителен инструмент, канал да бъдат чути от хората, който иначе не съществува. Всички средства за масова информация в Беларус се контролират от държавата, от администрацията на президента. Предизборната кампания позволява да получим ефирно време в телевизията и радиото. Макар и малко, но е нещо. Това ни спестява мъките около искането на разрешения за улични мероприятия.

- Какво е бъдещето на Европа, според вас? Как ще приключи противопоставянето между Изтока и Запада?
- Не мисля, че нещо ще доведе до разрушаването както на Европа, така и на ЕС. Разбира се, пътят на противопоставяне и конфронтация не води до нищо добро. Диалогът е по-добрият вариант. Политическите и икономическите елити както от Европа, така и на Изток, и в Русия е добре да държат отворени сетивата си за настроенията на гражданите на своите страни. На мен ми се струва, че сега мнението на гражданите се игнорира както в Русия, така и в Беларус, така и в Европа, а и в България най-вероятно е точно така.