/КРОСС/Българският културен клуб в Скопие (БККС) настоява премиерът Бойко Борисов незабавно да отстрани закононарушенията в процеса на придобиване на българско гражданство.
В писмо до премиера от клуба призовават за неговата неотложна намеса да бъде въведен необходимият законов ред за придобиване на българско гражданство по произход.
В писмото се отбелязва, че от началото на тази година се наблюдавала трайна тенденция за откази на молби на кандидати от Република Македония да получат българско гражданство на основание „български произход". Като основна причина се изтъквала липсата на доказателства за български произход на кандидатите. Тази причина се изтъквала, независимо, че те прилагали изискуемите по закон удостоверения от Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Правосъдното ни министерство, което е с водеща роля в този процес, не признавало удостоверенията на ДАБЧ и изисквало допълнителни документи, които да доказват българския произход на гражданите.
От Културния клуб подчертават, че намирането на писмени доказателства за българския произход е изключително трудно заради сложната историческа съдба на населението в Република Македония и целенасочената политика за заличаване на българския му характер. Това била и причината кандидатите от Македония да се възползват от законовото си право да предоставят удостоверения за български произход, издадени от Български културен клуб-Скопие. Тези документи обаче често не били признавани от правосъдното министерство и затова следват масови откази за получаване на българско гражданство. По този начин сериозно се уронвали престижът и авторитетът на организацията.
От клуба дават като фрапиращи примери отказите на правнука на българския революционер и деец на ВМОРО Георги Чуранов и на кандидат, чиито прадядо и дядо са родени в Кюстендил.
В писмото до премиера от клуба в Скопие изтъкват още, че удостоверенията от ДАБЧ за български произход подлежат само на съдебен контрол и оспорването им от правосъдното министерство е противоправно. Освен това Дирекция „Българско гражданство" предрешавала отрицателните становища, като се позовава на липсата на доказателства, а не разглежда конкретните казуси по отделни случаи. Според БККС е налице субективно отношение и административен произвол.
Представителите на клуба намират за неоправдано дълъг срока от над 15 месеца от подаването на заявлението до датата на насроченото интервю в Министерство на правосъдието. Общият срок се удължавал на повече от две години.
От БККС изтъкват, че непоследователната политика по предоставяне на българско гражданство на лица от Република Македония, основана на непризнаване на техния български произход, води до затормозяване процеса на ребългаризация и обслужва несъмнено интересите на антибългарски кръгове. Клубът е решен да използва всички законови средства за защита правата на своите членове и за преодоляване на трудностите по пътя към възраждането на българщината в Македония, се подчертава още в писмото до Борисов.