ЕК ще предложи ограничаване използването на хербициди с активна съставка глифозат
Секция: ИКОНОМИКА
01 Юни 2016 15:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК ще предложи ограничаване използването на хербициди с активна съставка глифозат

/КРОСС/ Европейската комисия ще предложи ограничаване използването на хербициди, съдържащи като активна съставка глифозат, в обществени паркове, градини и детски площадки, както и преди събирането на реколтата, съобщи еврокомисарят за здравето и безопасността на храните Витиянис Андрукайтис днес. На територията на ЕС ще бъде забранено използването на полиетоксилатния талоамин (Polyethoxylated tallow amine), който се използва за подсилване на действието на хербициди, съдържащи глифозат.

Съобщението идва на фона на опасения за канцерогенно действие на глифозата, чийто лиценз за използване в ЕС изтича на 1 юли. Той е активната съставка на най-широко използвания в земеделието и градинарството пестицид, продаван под търговската марка „Раундъп" на „Монсанто", както и на продукти на „Синджента" и „Доу".

Вземането на решение за удължаване на употребата на хербицида в ЕС в момента е блокирано заради липсата на мнозинство сред страните членки. И ако не бъде взето до месец, търговските му производни трябва да бъдат изтеглени от пазара до края на годината.

За да не се случи това Еврокомисията предлага експертите от 28-те страни от ЕС в постоянният комитет за растенията да гласуват на 6 юни за удължаване до 18 месеца. Очаква се в този срок Европейската агенция за химически продукти да излезе със становище дали глифозата провокира някои видове рак у човека.

Европейската комисия предложи първоначално удължаване на лиценза за 15 г., като заради общественото недоволство срокът беше намален на 9. Европейският парламент излезе с нарочна декларация, с която призовава за 7-годишен лиценз.

Комитетът за растенията се събра за последно на 19 май в Брюксел, но до вот не се стигна, след като се оказа невъзможно да се събере нужното квалифицирано мнозинство. Причина за това бе отказът на Германия да заеме позиция, след като по-малкият коалиционен партньор на канцлера Ангела Меркел - социалдемократите, се обяви против глифозата.

Германия беше определена от страните членки на ЕС да проучи задълбочено досието на глифозата, което беше възложено на Федералния институт за оценка на риска.
Здравният еврокомисар Андрукайтис заяви днес, че институтът, както и Европейската агенция за безопасност на храните са на мнение, че глифозатът не е канцерогенен. На противоположното мнение обаче е Агенцията за борба с рака на Световната здравна организация, която го постави сред веществата с висок риск.

С повторното свикване на комитета Европейската комисия ще се опита да поправи тактическа грешка от миналото заседание, когато заради липсата на мнозинство се отказа да подложи въпроса на гласуване. Това не ѝ позволи да обжалва пред апелационната комисия и се стигна до блокиране на решението по въпроса. Сега Андрукайтис декларира, че ако идния понеделник отново не се вземе решение, отказът ще бъде обжалван.
„Топката сега е в полето на страните членки", заяви комисарят, добавяйки, че според него нужното мнозинство вече е на лице.

На 19 май България беше сред 19 държави, които подкрепиха удължаването на лиценза на глифозата. Франция се обяви против. Германия, Австрия, Холандия, Словакия, Италия, Португалия, Швеция и Люксембург се въздържаха.