Всяко второ дете с риск от психичен проблем
Секция: Здраве
02 Юни 2016 08:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всяко второ дете с риск от психичен проблем

/КРОСС/ Ситуацията с психичното здраве на децата у нас е повече от тревожна. Това стана ясно по време на кръгла маса, посветена на проблема и проведена в Деня на детето в София. В събитието се включиха представители на Министерство на здравеопазването, неправителствени организации, водещи български психиатри, училищни психолози и университетски преподаватели. Според проучване, направено през 2011 г. в рамките на международния проект "Здравето на децата в Европа", всяко второ дете на възраст между 6 и 12 години в София град и област е в риск от психично-здравeн проблем. Анкетирани са 1385 хлапета на възраст между 6 и 12 години, както и 1081 родители и 1267 учители. Изследването показва, че 5% от децата вече са с проявено психично страдание и имат нужда от специализирана намеса, пише "Стандарт".

При 53% от тях експертите открили склонност към психично-здравни проблеми, която се нуждае от навременна намеса. Кръглата маса на тема "Перспективи и предизвикателства към грижата за детското психично здраве" насочи вниманието към актуалните постижения и предизвикателства на психиатричната грижа за деца и младежи и очерта възможности за промяна на грижата у нас. Специален гост на събитието бе д-р Фади Хадад, американски специалист по детска и юношеска психиатрия, който представи опита си в развитие на политики и практики за спешна психиатрична грижа за деца и младежи в щата Ню Йорк. Участието му е част от работното му посещение в България в подкрепа на специалисти, работещи с деца и младежи, което се осъществява по покана на "Фондация за децата в риск по света" - България. По време на срещата с водещи български психиатри, училищни психолози и университетски преподаватели от цялата страна д-р Хадад изнесе лекция за начина на организация на услугите за психично здраве в щата Ню Йорк. След това се проведе дискусия и работа по конкретни казуси, поставени от българските специалисти, които бяха обсъдени и консултирани с участието на американския психиатър.

Като пример за добри практики от българска страна на кръглата маса бяха посочени проектите "Приятели на Зипи" на фондация "Анимус" и "Медико-психологически център за деца и юноши"- "Сдружение Дете и пространство". "Приятели на Зипи" е изградена от поредица илюстрирани разкази за едно насекомо - "пръчица", наречено Зипи, и група малки деца - неговите приятели, които му помагат да се идентифицира като насекомо, да бъде разпознато и прието сред останалите въпреки своята "уязвимост". Децата слушат и обсъждат проблемите от разказите и участват в забавни дейности - рисуване, ролеви техники, игри, различни интерактивни методи. Очакванията са, че това ще подобри не само социалния климат в класната стая, като помогне на децата да разбират своите чувства, да ги изразяват, да съчувстват и да откликват емоционално, но също така ще подобри и техните постижения в обучението. Към момента този добър модел се прилага в училищата и детските градини в 27 държави в Европа, Северна и Южна Америка и Азия. Опитът в различните държави показва, че "Приятелите на Зипи" е ефективна при малките деца, независимо от тяхната раса, пол, културни различия и социален статус.

Друг хубав пример за добра практика в борбата за детското здраве е проектът "Медико-социален център за деца и юноши - Сдружение "Дете и пространство". Причините за стартиране на проекта е нуждата на родителите от консултации със специалисти относно затрудненията си при отглеждането на децата, както и неразпознатото от общността и институциите психическо страдание. Мобилната работа на екипа от Медико-психологическия център е от силно значение за домовете, където няма възможност да се осъществяват нужните грижи за деца с подобни проблеми, поради недостига на специалисти. След приключване на проекта центърът ще получи необходимата финансова подкрепа и ще продължи да функционира от 1 юли като център за социална рехабилитация и интеграция на деца с психични разстройства.