Мнение: В НАТО разбират, че действията им са провокативни по отношение на Русия
Секция: Русия
02 Юни 2016 11:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мнение: В НАТО разбират, че действията им са провокативни по отношение на Русия

/КРОСС/ Полският министър на отбраната Антони Мачеревич заяви, че за сдържането на „руското нахлуване“ е достатъчен само един батальон на НАТО. Тези изказвания се вписват в стратегията на Варшава за отношението към САЩ, заяви в ефира на радио „Спутник“ политологът Иван Коновалов.

Един ротационен батальон на НАТО в Полша ще бъде достатъчен за сдържането на „руската агресия“, заяви по-рано полският министър на отбраната в интервю за Defense News.

Той разбира, че в случай на нахлуване Русия ще има числено превъзходство, с което съюзните съединения няма да могат да се справят. Според него обаче, основната цел на батальона ще бъде не победа над противника, а забавяне на настъплението.

„От военна гледна точка проблемът през цялото това време се състоеше в това, че ние бяхме 100 % убедени, че в случай на агресия алиансът ще загуби атакуваната територия и ще бъде принуден да я отвоюва по-късно. Благодарение на присъствието на батальона обаче, ние ще можем да защитим територията достатъчно дълго, за да имат време съюзниците да съберат сили и за предприемат ответни мерки“, каза министърът.

По-рано Мачеревич заяви, че след преговорите във Варшава с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг е било прието решение за разполагането на четири батальона край източните граници на алианса – в Естония, Латвия, Литва и Полша.

Москва многократно е заявявала, че действията на САЩ и НАТО за разгръщане на ПРО в Европа представляват заплаха за националната сигурност и могат да подкопаят стратегическата стабилност в региона. Руската страна отбелязва, че системата за ПРО в Източна Европа е част от ядрения стратегически потенциал на САЩ, изнесена в периферията и разполагането на подобни системи нарушава договора за ракетите със среден и малък обсег, поради което Москва ще бъде принудена да предприеме ответни действия за гарантиране на сигурността си.

„Когато им зададем въпроса: кого възнамерявате да сдържате, то представителите на НАТО и западните експерти правят крива физиономия и нищо не казват. Даже и там разбират, че всички действия, които се случват в момента да провокативни по отношение на Русия. И тя се налага да отговаря по същия начин – с разгръщане на допълнителни дивизии, което не допринася за понижаването на напрежението в отношенията между Запада и Русия. Но въпреки това, увеличаването на силите на НАТО в близост до границите ни продължава“, заяви в ефира на радио „Спутник“ директорът на центъра за стратегическа конюнктура, политологът Иван Коновалов.

Според него, в този план Полша има ясна стратегия и Варшава я следва доста умело.

„Същността на тази стратегия се състои в това да станат съюзник номер едно за Съединените щати в Източна Европа. Това за Полша е добър външнополитически лост за решаването на много въпроси. Освен всичко останало, това са и немалко пари. Полша настоява на територията й да бъде разположена база на НАТО, а това са по един милиард долара годишно. Базата за ПРО – също са добри пари. Полша сериозно разчита на това“, счита политологът.

Според него европейските съюзници на алианса да принудени да увеличават военните си бюджети, като лидери в това са балтийските страни.

„Навремето всички те са влезли в НАТО, за да намалят разходите си, за да се занимават под прикритието на алианса с икономика, а не с развитието на въоръжените сили. Но САЩ започнаха да настояват всичките съюзници в НАТО да започнат да харчат по 2 % от бюджета си за военни нужди, което те правят с нежелание“, отбеляза още Коновалов.