Италиански фестивал изгражда мостове между българската наука и култура и италианската
Секция: КУЛТУРА
02 Юни 2016 12:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Италиански фестивал изгражда мостове между българската наука и култура и италианската

/КРОСС/ За 13 път тази година в София се провежда Италиански фестивал.

Италианският фестивал , който тази година се провежда в по-широката рамка на честванията на Националния празник на Република Италия 2 юни, започна на 17 май и ще продължи до 25 юли.

Програмата включва различни събития, представящи италианската култура и икономиката.

На 30 май се проведе семинар на тема „Съхраняване и реставриране: от декоративни повърхности до исторически сгради". Семинарът откри Чинция Бруно - директор на ИЧЕ - Агенция за подпомагане и интернационализация на италианските фирми в чужбина. В словото си, с което приветства участниците и гостите, тя каза, че се радва, че за пореден път чрез подобни срещи се изграждат мостове между българската наука и култура и италианската.

Специално за читателите на КРОСС Чинция Бруно сподели:

Това е тринадесетото издание на фестивала, провежда се ежегодно. Това представлява една поредица от инициативи, които се групират около 2 юни - националния празник на Италия. Днешната е организирана от агенция ИЧЕ с цел насърчаване интернационализацията на италианските предприятия в чужбина. Това е една поредица събития с културен и търговски характер. В края на сутрешната дискусия излезе предложение как съвместно да се участва в европейски проекти, в които Италия и България да са две от трите страни.

- Смятате ли че, чрез този фестивал поставяте мостове между България и Италия в този бранш и не само в него?
- Със сигурност да, защото утре ще се занимаваме с различните форми на сътрудничество. Една друга форма, която не беше засегната, е обучението, например: да се създават стажове и обмен между италиански и български специалисти.

- Какви са резултатите в сътрудничеството между двете страни Италия и България, благодарени на фестивала?
- Едно от събитията на фестивала, което вече за осми път се провежда, е Dolce Vita. Това е едно събитие с дегустация на типични италиански качествени продукти. То въвежда на българския пазар продукти, които са непознати до момента в страната. На тазгодишното издание, което ще се проведе на 7 юни, ще се представят двадесет и седем италиански фирми. Всички те ще представят нови продукти. Деветнайсет от фирмите са винопроизводители. Тези събития привличат интереса не само на крайния консуматор, но и на ресторантьорския бизнес, който все повече изисква висококачествени продукти. Друг важен факт е, че през 2015 година Италия възвърна първото си място като вносител на вино в България.

По-нататък в семинара взеха участие видни български и италиански специалисти, които обсъдиха иновативни методи за консервация и реставрация.

Много силно впечатление направи с изказването си Паоло Клини - преподавател в Политехническия университет в Марке. Той представи на българските специалисти иновативна технология, базирана на 3D-сканиране, чрез което се получава виртуален образ на археологическите и архитектурни обекти. Италианският специалист демонстрира пред участниците в семинара способ, чрез който от скица може да се стигне до холограма и по този начин да се разгледат и най-малките подробности, преди да се започне работата на терен. Така може да се вникне в най-малките детайли, които са определящи за консервирането или реставрирането на даден обект.

Втория ден от семинара откри Стефан Белишки - завеждащ катедра „Реставрация" в Националната художествена академия. След неговото изказване бе поставен въпроса за нуждата от финансови средства. В отговор на това мнение бе изказването на Таня Сакарова от Министерството на регионалното развитие, отговаряща за управлението на европейски проекти. Тя разясни няколко варианта за финансиране на европроекти, свързани с култура и по-конкретно - реставрация и консервация на архитектурни и исторически обекти. Г-жа Сакарова разказа за програма „Региони в растеж", която е в подкрепа на инвестициите в културният туризъм. Проектите могат да бъдат два вида: приходогенериращи (получава се нисколихвен заем) и неприходогенериращи (безвъзмездна финансова помощ). Допустимите проекти са всички културни обекти, а те са 2500. Бенефициентите на тези проекти могат да бъдат: Министерство на културата, общини и институции на вероизповеданието. Цялостното финансиране е в размер на 197 милиона лева. Тя разказа още за трансграничните програми за териториално сътрудничество, тяхната цел е опазването на историческото наследство на България. Те включват най-малко двама бенефициенти.
След това експертът Иво Костов даде за пример италианската програма Love Italy, чрез която всеки турист може да дарява по едно евро за реставрация и консервация. Той предложи да се направи същата програма в България с цел опазване на културното ни наследство. Г-н Костов заедно с Министерството на културата поставят началото на трансграничните програми с Румъния с бюджет 2,6 милиона евро. Той също се изказа в полза на дигитализирането на културните паметници.

България притежава изключително много археологически обекти, които не са дотолкова познати в света. Поради тази причина реставрирането и консервирането са едни от най-важните приоритети на правителството. Европейските програми 2014-2020 имат за цел окачествяването на културно-историческото богатство, което нашата държава притежава.

Общото впечатление от семинара остава, че международното сътрудничество, както в случая между Италия и България, би могло да бъде пример за качествено сътрудничество и обмяна на опит между специалисти и експерти в сферите на науката и културата.

Изготвил: Николай Нидал Алгафари