Проф. Н. Данчев: Българската фармация не може да си позволи разработването на иновативни лекарства
Секция: Здраве
03 Юни 2016 09:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Н. Данчев: Българската фармация не може да си позволи разработването на иновативни лекарства

/КРОСС/ В почти всички терапевтични области лекарите ни имат възможността да лекуват като във водещите европейски страни. През последните години се появиха иновативни лекарства - клетъчна или генна терапия, които са много скъпи като лечение, но те направиха революция в някои терапевтични области, обясни пред БНР проф. д-р Николай Данчев, председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране и декан на Фармацевтичния факултет преди работната среща на здравните министри от Централна и Източна Европа по въпросите на лекарствената политика.

У нас всички пациенти и някои лекари считат, че винаги новото е по-добро от старото, а това невинаги е така, подчерта специалистът. Освен това по думите му при иновативните лекарства за клетъчна или генна терапия много трудно се прави диагностика дали пациентът е подходящ, защото не всички пациенти са подходящи за такова лечение.

В някои европейски страни иновативните лекарства се използват пилотно в определени болници, преди да се разшири тяхната употреба. Тенденцията в Европа е за бързо включване на тези лекарства, разясни още проф. Данчев.

Българските компании не могат да си позволят да вложат пари за създаване на иновативни лекарства, каза още Николай Данчев. Около милиард и 200 млн. долара струва създаването на нова молекула, а това е непосилно за компании като българските, които предпочитат да правят копия на генеричните лекарства с изтекъл патент, защото това е стотици пъти по-евтино.

Швеция например отделя 10,9% от брутния си вътрешен продукт за здравеопазване. Германия, Франция и Англия също отделят над 10 на сто от БВП за здравеопазване, посочи в сравнителен план проф. Данчев.

Проблемът с ваксините ще се задълбочава, прогнозира специалистът. Двата големи европроизводители имат наложени някои мерки, които трябва да коригират, което пък води до намалено производство, а от това страдат най-малките страни.