Арбитражът за АЕЦ "Белене" е насрочен за третата седмица на юни
Секция: ИКОНОМИКА
03 Юни 2016 10:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Арбитражът за АЕЦ "Белене" е насрочен за третата седмица на юни

/КРОСС/ Новият срок за произнасяяне на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между руската "Атомстройекспорт" и българската НЕК за строежа на АЕЦ "Белене" е третата седмица на юни. Това съобщи участнник в Осмото международно изложение за ядрена енергетика "Атомекспо 2016", което приключи в Москва.

Арбитрите пазят в строга тайна накъде клонят везните по спора. Руската компания претендира да получи от НЕК "не по малко от 1 млрд. евро" заради спрения проект. Българската страна има насрещен иск за десетина пъти по-ниска сума.

Какви са вариантите за развитие на отношенията между двете страни след това?

Най-драстичният сценарий е държавната мегакомпания Български енергиен холдинг да осигури нов кредит за НЕК, който да покрие присъдената от арбитража сума - стойността на вече направените разходи от руската страна и евентуалната неустойка, пише Епицентър.бг.

По-мек вариант на този сценарий е „Атомстройекспорт" и НЕК да започнат преговори и да се разберат за продажба на оборудването. Това е по принцип трудна, но иззпълнима задача. Особеното при тази лини на действие е, че единствено руската страна е в състояние да оползотвори произведените съоръжение - да им придаде потребителска стойност, и затова от нея ще зависи остойностяването на сделката. Подобен случай вече имаше със старото обордване, доставено на АЕЦ „Белене". Неговата продажба в средата на миналото десетилетие - корпуса на реактора, парогенераторите и други основни съоръжения, беше оценено от български държавни финансови ревизори като извършено на неизгодна за НЕК.

Сценарият, за който се предполага, че най-добри би съчетал интересите на Русия и САЩ в сферата на българската ядрена енергетика, е след произнасянето на арбитража вече произведеното оборудване за първи блок на АЕЦ „Белене" да се пренасочи към площадката на АЕЦ „Козлодуй". В такъв случай ще се наложи мащабно препроектиране, тъй като всеки ядрен блок се създава за конкретна площадка.

Все пак този вариант може да бъде интересен и за руската страна, тъй като първата нова ядрена мощност в България при този сценарий ще бъде отново руска по технологията ВВЕР.

За САЩ този сценарий също би изглеждал приемлив, тъй като осигурява повече време за постигане на референтност на 1000-мегаватовите реактори на „Уестингхаус", тоест за изграждането на първи работещ блок от типа АР-1000 в друга страна - например в Китай, коментира редакцията. 

Подобно развитие на събитията би дало възможност цялата площадка, подготвена за АЕЦ „Белене" с перспектива за 4 ядрени блока по 1000 мегавата и възможност за разшииряването й с още 4 подобни мощности би била „резервирана" за американската технология за два века напред.

Идеалният вариант за руската страна е в резултат на арбитража Народното събрание на България да преразгледа решението за спиране на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене" и строителството да продължи по нов график. Геополитически обаче реализацията на този сценарий ще бъде трудно защитима от страна на правителството. Разновидност на този вариант е кабинетът да обяви продажба на проекта заедно с готовата площадка и тогава ще стане възможно стратегически инвеститор да придобие новата ядрена мощност.