/КРОСС/ Парламентът започна работа с обсъждане на първо четене на спорните промени в Закона за МВР. Те преразглеждат условията за работа и социалните придобивки на служителите на ведомството.
Министър Румяна Бъчварова предлага структурни промени за изваждане на нетипичните и спомагателни дейности от МВР и повишаване ефективността на основните дейности. Преразглеждат се условията за работа и социалните придобивки на служителите от МВР. Целта е преструктуриране на разходите. Предвиждат се и промени, свързани със статута на държавните служители, намаляване на обезщетенията при прекратяване на служебното правоотношение от 20 на 12 заплати за държавните служители, постъпили на работа след 2017 година. Платеният годишен отпуск ще се намали от 30 на 25 дни, а парите за прослужено време и храна стават част от заплатата. Промяната, обаче няма да засегне действащите служители, а ще се отнася за новопостъпилите. За служителите в администрацията ще бъдат прилагани текстовете по Закона за държавния служител и те ще работят по трета категория.
Необходимо е така да реорганизираме бюджета и работата в министерството, че стимулите да могат да бъдат получавани по време на изпълнение на функциите, а не тогава, когато служители излизат. По този начин ние стимулираме излизането от системата и на практика я дестабилизираме и създаваме кадровите дефицити, коментира министърът на вътрешните работи.
Това за министерството означава да се намалят годишните разходи за изплащане на платен отпуск над 10 милиона лева или да се създаде възможност допълнително да бъдат назначени над 600 поли;цаи, пожарникари без да има промянв в сегашният бюджет, обясни Румяна Бъчварова.
От БСП не подкрепиха промените. Красимир Янков посочи, че ще се заличи институционалната приемственост.
Реформата или трансформацията, която се предлага със закона на социоложката Бъчварова, има една единствена цел - икономия на финансов ресурс. Не се предвижда нищо, което да подобрява организацията на дейността, управлението и условието за работа в министерството, каза той.
От АБВ също не подкрет реформата с мотива, че тя ще заложи нови проблеми.
По предложение на Цветан Цветанов, депутатите удължиха работното си време до приемането на промените. Така парламентарният контрол ще започне по-късно днес.