Институт "Ив. Хаджийски": Борисов създава вид на тласкан от среди в ГЕРБ да се кандидатира за президент
Секция: Анализи
03 Юни 2016 14:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Институт "Ив. Хаджийски": Борисов създава вид на тласкан от среди в ГЕРБ да се кандидатира за президент

/КРОСС/ България официално влезе в подготовка за президентските избори. Отказът на Плевнелиев от борба за нов мандат е подкана за ускоряване на номинациите. Приключилите национални форуми на основните политически сили разчистват терена за по-решителни действия. Това са изводите от ежемесечния анализ на Института по социология „Иван Хаджийски", който е резултат от традиционната дискусия с участието на проф. Петър-Емил Митев, Андрей Райчев, Кънчо Стойчев, Борис Попиванов, Първан Симеонов и Пламен Владимиров.

Според анализаторите три фактора отключиха събитията и нагнетяват политическо напрежение в България: 1. стремежът на ГЕРБ да моделира в своя полза драматичните дебати около промените в Изборния кодекс; 2. решенията на конгреса на БСП; 3. амбицията на ДСБ да употреби президентските избори и да се самоутвърди за сметка на ГЕРБ.

Борисов все повече губи потенциални кандидати за президент, способни да привлекат широка вътрешна и международна подкрепа, и все повече създава вид на тласкан от среди в партията си да се кандидатира сам. Решението видимо се отлага за последния момент.

Законодателните промени действително не излязоха извън плановете на управляващите, но свързаните с тях обрати произведоха допълнителни ефекти. ПФ се открои като централен играч.

Национално-патриотичната проблематика става все по-силно изразена в българската политика, откъдето и борбата кои да бъдат нейни легитимни изразители. Сближаването на ГЕРБ с ПФ има не само политическа страна, но и социалнопсихологическа основа.

С отвода на Росен Плевнелиев „евроатлантическата" противотежест на управлението допълнително олекна.

„Малките" партии (ПФ, АБВ, ДСБ) опитват да бъдат „големи" и да диктуват дневния ред. Най-успешни засега са ПФ, най-неубедителни - ДСБ. С ходовете си спрямо Плевнелиев ДСБ допуснаха грешка, защото разделиха и озадачиха дясната общност и направиха още по-мъглява перспективата за „нов десен проект". Това даде допълнителна легитимност в тезите на вътрешните им конкуренти - главно от ДБГ.

Заявката на БСП за остра опозиционност отслабва аналогичната претенция на ДСБ и тя трябва постоянно да доказва, че БСП и ГЕРБ са двете страни на една и съща монета. Но пък без сътрудничество с ГЕРБ ДСБ рискува да остане в дълбока изолация.

Новият курс на БСП принуди АБВ също да „определи" поведението си, за да не се обезличи съвсем в сянката на ГЕРБ. Но БСП не изглежда склонна да приеме условията на бившия си лидер. Неговата позиция засега е висяща, на фактор, около когото се събират малки партии.

Сблъсъкът с ДОСТ мотивира ДПС за курс към предсрочен парламентарен вот - след укрепване на влиянието в хода на президентските. Не може да се изключва двете формации да премерят самостоятелно сили и на президентския терен.

Анализът продължава с предстоящи ключови събития в международната политика: референдумът във Великобритания и заседанието на Европейския съвет през юни, срещата на върха на НАТО във Варшава през юли. Светът заживява в очакване.

Европейската политика е възел на несигурност и колебание. И той трябва да бъде разсечен през юни: да се излезе с позиция по Брекзит, да се вземат решения за санкциите срещу Русия и либерализацията на визовия режим с Турция, за преговорите със САЩ за Трансатлантическото споразумение, за новото отпушване на мигрантската вълна и новото надигане на крайния национализъм, както и дали се върви към общи европейски въоръжени сили.

По всеки от въпросите противоречията растат. Най-остър е спорът за Турция. ЕС отстъпи до крайната точка на възможен компромис, но това е все още недостатъчно за Анкара.

САЩ успешно поддържат, макар и с нарастващи затруднения, курса на изолиране на Русия от Европа и стягане на пръстена около Китай. Базите на американската ПРО в Румъния и Полша стават опорни точки за санитарния кордон на държави от Балтийско до Черно море с обща военнополитическа насоченост. Идея, която беше погребана от резултатите на Втората световна война и едва сега „възкръсва".

На предстоящата среща във Варшава се очаква не просто да бъде утвърдена новата военна редислокация на НАТО като стратегия, но и да бъдат преразгледани механизмите за вземане на решения, така че консенсусът да може да се заобикаля в случаи на необходимост от незабавни действия. НАТО да получи повече маневреност и нападателност.