Наградиха победителите в юбилейния конкурс „Не се гаси туй, що не гасне"
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Юни 2016 12:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Наградиха победителите в юбилейния конкурс „Не се гаси туй, що не гасне"

/КРОСС/През учебната 2015 - 2016 година Национално Движение Русофили за десети път организира Национален ученически конкурс на тема „Не се гаси туй, що не гасне". Съорганизатори на конкурса са Министерството на образованието и науката, Съюза на българските журналисти, Синдиката на българските учители, Националния Дворец на децата и Съюза на офицерите и сержантите от запаса.

Тържеството по награждаването се проведе днес от 11:00ч. в Националния военно-исторически музей. Наградите на победителите бяха връчени от Патрона на конкурса - първия космонавт на България - ген. Георги Иванов.

Около 3000 ученици от цялата страна разработиха реферати, есета, мултимедийни проекти, журналистически материали /очерци, пътеписи, интервюта/, разкази, стихове, рисунки. През есента, чрез структурите на Движението по места, на ръководствата на училищата бе предложено да съдействат на учениците да участват в конкурса. Предоставени им бяха Регламент, Въпросник и богата библиография. Въпросите обхващат българо-руските отношения през вековете, тяхното настояще и бъдеще. Стотици учители оказаха помощ на учениците като научни ръководители на разработките.

Освен интересните теми, добра мотивация за участие в Конкурса са наградите, които се раздават на първенците - общо 36 за първо, второ и трето място в седемте категории - отделно до VIII клас и до XII клас.
12 учители - научни ръководители получават грамоти и награди. Четирима участници и един учител се награждават с екскурзия до Москва, осигурена от Руски фонд за мир. В немалко общини участието е масово. Например, от Община Гоце Делчев има 89 разработки; Свищов - 36; Разград - 30; Дряново - 32; Девин - 18; Самоков - 22; Перник - 20; Тутракан - 15 и много други. 

Общо е мнението, че с участието си в конкурса учениците обогатяват своята обща култура, получават широка информация за българо-руските отношения. У тях се формира способност да изразяват собствено мнение, да имат позиция по важни въпроси на обществения и духовен живот на страната.