ЕСО и „Булгартрансгаз” ще отделят по 5% от приходите си във фонд „Сигурност на електроенергийната система”
Секция: ИКОНОМИКА
08 Юни 2016 15:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕСО и „Булгартрансгаз” ще отделят по 5% от приходите си във фонд „Сигурност на електроенергийната система”

/КРОСС/ Пет процента вноска от приходите на Енергийния системен оператор (ЕСО) и „Булгартрансгаз" ще се отделят във фонд „Сигурност на електроенергийната система". Това приеха окончателно депутатите с промените в Закона за енергетиката. Вноската се въвежда, с цел да се разшири приходната база на Фонда.

В мотивите на законопроекта се посочва, че през последните години се наблюдава намаляване на цената на свободния пазар на електроенергия, което налага по-високи разходи за Фонда, за да се покрият разликите от пазарната и преференциалната цена и цените по дългосрочните договори.

Изчисленията показват, че очакваните допълнителни приходи във Фонда са в размер на 17 млн. лв. от ЕСО и 13 млн. лв. от „Булгартрансгаз".

Парламентът реши КЕВР да не фиксира цените за продажба на топлинна енергия и да не определя цените на производителите, които според годишните финансови отчети за някои от изминалите три години имат общи годишни приходи над 5 млн. лв. и при одита им от продажба на електрическта енергия от комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия надвишава с 35 процента от общите им приходи.

Според Мартин Димитров от Реформаторския блок ползите от промяната са, че няма да има изтичане в енергетиката.

Рамадан Аталай от ДПС изказа съмнение по начина, по който е взето решението за вноската: „Аз съм на мнение, че тези хора, които произвеждат високоефективна енергия, не би трябвало да получават нито стотинка повече от енергетиката, освен от това, което са произвели".

За БСП промените ще донесат само загуби и висока социална цена, според Михаил Миков: „Никога повече в Свищов няма да има влакна да се произвеждат и никога повече в България автомобилни гуми. С този закон се затвърждава още нещо - че България ще бъде земеделска страна".

До 40 млн. лв. спестени разходи на НЕК ще доведат промените в закона, обобщи депутатът от ГЕРБ Валентин Николов: „Защо вкарахме тези текстове? Защото повечето решения на Комисията за енерлийно и водно регулиране се обжалват в съда. Има опасност решенията на комисията, които ограничават именно такива безобразия, да не могат да бъдат ограничени".

А Радан Кънев заяви, че индустрия в България не може да се право само с дотации.