/КРОСС/Световната банка запази прогнозата си от януари за растеж на българската икономика от 2,2% през 2016 г. и 2,7% през 2017 г., съобщава БГНЕС.
Световната банка понижи своята прогноза за растежа на световната икономика през тази година до 2,4% в сравнение с прогнозираните през януари 2,9%. Това свиване е предизвикано от забавянето на темповете на растеж в страните с развита икономика, запазващите се ниски равнища на цените на борсовите стоки, слабите показатели на световната търговия и съкращаването на капиталовите потоци.
Банката отбеляза в своя юнски доклад "Глобални икономически перспективи", че развиващите се пазари, зависещи от износа на суровини се мъчат да се адаптират към по-ниските цени на петрола, цветните метали и на останалите суровини, формирайки около половината от низходяща ревизия на прогнозите за растежа на световната икономика. Световната банка вече очаква анемичен растеж на тези икономики с едва 0,4% - далеч под прогнозата в началото на годината за растеж с 1,2 на сто.
В същото време нововъзникващите икономики, които са вносителки на суровини, се справят по-добре, но ползите от по-ниските цени на енергията и на останалите суровини се материализират бавно, посочи Световната банка. Сега тя очаква БВП на тези страни да нарасне с 5,8% при януарска прогноза за растеж с 5,9 на сто. Световната банка намали рязко своите прогнози за икономическия растеж на САЩ, като за 2016 година вече очаква повишение на американския БВП с едва 1,9% при предишна прогноза през януари за растеж от 2,8 на сто, мотивирайки се с рязкото понижение на инвестициите в енергийния сектор и с по-слабия износ.
Относно еврозоната тя прогнозира повишение на БВП на региона с 1,6% през тази година - малко под януарска прогноза за растеж с 1,7%, въпреки извънредните стимулиращи мерки в подкрепа на растежа, предприети от ЕЦБ и позитивния ефект от по-ниските енергийни и цените на останалите суровини. В същото време СБ запази без промяна своята оценка за растеж на китайската икономика с 6,7% през настоящата година след растеж с 6,9% през 2015-а година.
Тя обаче очаква ново забавяне на растежа на БВП на Китай до 6,3% през 2018-а година с оглед на продължаващия процес на ребалансиране на втората по сила световна икономика от експортно-ориентиран към растежен модел, залагащ на вътрешното потребление.
Русия ще се окаже в по-дълбока рецесия през настоящата година, като световната банка вече очаква свиване на БВП на страната с 1,2% през тази година при януарска прогноза за понижение с 0,7 на сто, преди руската икономика да нарасне с 1,4% през 2017-а и с 1,8% през 2018-а година (при предходна прогноза за растеж съответно с 1,3% и с 1,5%).