Абсолютен рекорд на броя жалби към омбудсмана очаква Манолова
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Юни 2016 20:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Абсолютен рекорд на броя жалби към омбудсмана очаква Манолова

/КРОСС/Мая Манолова очаква абсолютен рекорд на жалбите към омбудсмана през 2016 година. Ръст от 5% на жалбите в администрацията на обществения защитник за 2015 г. 30% от тях или 1 861 жалби са постъпили през последните два месеца.

Това се каза в доклад за дейността на институцията за 2015 г., представен от омбудсмана Мая Манолова.

„В момента сме в бум на жалбите, които отправят гражданите към институцията. С темповете, с които вървим, 2016 г. ще отбележи абсолютен рекорд по подадени жалби, като сме реализирали два пъти и половина повече жалби от стандартното", коментира още Манолова. По думите ѝ, само за първите пет месеца жалбите са над 5 хиляди - толкова, колкото е имало за работата през цялата предходна година. „С моя предшественик сме се срещнали лично с 436 граждани", каза още тя.

Близо 4 хиляди граждани са посетили приемната на омбудсмана. „Приемната ми е отворена всеки ден от 9.00 до 17.00 часа. Всеки четвъртък приемам лично граждани", каза още тя и уточни, че в следващите няколко месеца предстои да се срещне с още 1000 души персонално.

„Преобладават оплаквания на граждани от работата на монополните дружества - близо 30% от жалбите са посветени на тази тема. Затова и основният ми приоритет за 2016 г. е именно битката на хората с монополите", каза още тя.

Другият важен приоритет за институцията на омбудсмана са децата и техните права, тяхната защита, тяхното спокойно и сигурно детство. „Основният проблем, който идентифицирах, е проблемът с бедността. Това е очаквано, тъй като 40 % от българските граждани живеят в риск от бедност и социално изключване", заяви Манолова.

По думите ѝ, конкретна последица от бедността е ранното отпадане на децата от училище. Тя посочи, че според данните от официалната статистика техният процент е 12, а според данни на неправителственият сектор отпадналите от училище деца са 20%.

„Освен всички мерки по деинституционализация бих искала да обърна вашето внимание на проблем, с който се сблъсквам през последните седмици - децата със Специални образователни потребности (СОП) и необходимостта да посещават училище и детски заведения", каза още Манолова. Тя посочи, че съществува противоречие между Закона за народната просвета и Закона за предучилищното и училищното образование.

И двата закона създавали ангажимент на директорите да приемат деца със СОП, но в същото време в Закона за здравето, не бил регламентиран ангажимент на медицинския персонал да прилагат специални грижи, а поради липсата на законов ангажимент, медицинските специалисти отказвали да прилагат полагаемите се грижи за децата със СОП.

Така възпитанието им с останалите деца се оказва невъзможно. Омбудсманът припомни препоръката си за закриване на интернатите за деца, тъй като на практика там липсва каквото и да е образование. Манолова даде пример с дете, което учело шести клас, заедно с друго, което не можело да чете.