Р. Гечев: Искате да ви подпишем празен чек, за да изтеглите нови 1,2 млрд. лева
Секция: ПОЛИТИКА
09 Юни 2016 11:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Р. Гечев: Искате да ви подпишем празен чек, за да изтеглите нови 1,2 млрд. лева

/КРОСС/ „Правителството иска да разпишем поредния празен чек, този път за 1, 2 млрд. лв., без Министерство на финансите да ни даде никакъв разчет, за какво става дума", заяви от парламентарната трибуна зам.-председателят на ПГ на „БСП лява България" проф. Румен Гечев. Той обясни, че не става въпрос за поръчителство или гаранция, а българското правителство и данъкоплатците чрез закона да стават длъжници по този заем от 300 млн. евро и следващия, пак от 300 млн. евро. Гечев подчерта, че в мотивите за искането на двата заема от общо две страници няма никакви числа, с изключение на размера на исканите заеми. Той е категоричен, че трябва да бъде показано въздействието от заемите и тяхното изплащане върху бюджета на България в близките години, а такива разчети няма. По думите му така са нарушени процедурите за приемане на закони в НС.

Румен Гечев подчерта, че основните плащания по заемите са след 2022 до 2026 г., а в последната година се плащат 46% от главницата. „Става въпрос за изключителен натиск върху бюджета на България, без да е разписано как България ще го посрещне", каза той и припомни, че тогава изтича и падежът на главницата по заема от 16 милиарда.

Гечев изрази и несъгласие с целите, защото и противоречат - фондът или ще се укрепва, или ще се използва за каса. „Това е скрит заем от 1,2 млрд. лева. Тези средства е вероятно да са свързани с втората цел - да влязат в бюджета, да се отчете по-голям приход и да се използват за президентските избори", заяви той. Гечев попита и защо Гаранционният фонд не тегли същия заем от българските търговски банки. Той подчерта, че не е ясно и дали няма по този начин лихвата да е много по-висока. „Защо след като България има над 60 млрд. лв. депозити, ние отиваме да попадаме под външна зависимост?", попита Гечев.

„Вярно ли е, че до края на годината разполагаме с 11 млрд. лв. фискален резерв? Ако това е вярно, защо не използваме него? Този резерв е виртуален и ние сме на санитарния му минимум от 4,5", каза още той.
Гечев обясни, че в тези 11 млрд. влизат - новият заем от 4 милиарда, парите, с които се е разплатила ПИБ, другите заеми извън тези 16 милиарда. „Заробихме българската държава като длъжник с 16 милиарда заем, а сега вървим към 20 милиарда заем", каза още той.