/КРОСС/„Разбирам, че България няма система от национални приоритети за развитие. Има отделни програми, които са свързани с оперативните програми на ЕС". Това заяви зам.-председателят на БСП проф. Румен Гечев в парламентарен контрол към икономическия министър Божидар Лукарски. Проф. Гечев е на мнение, че има хубави новини по тези отделни програми, но според него е крайно време да разбере българското правителство, че България не може да разчита само на тези дребни оперативни програми.
„Тази година от ЕС, ако можем, ще усвоим 3 млрд.лв. Миналата година бяха 3.5 млрд. лв., а след 2020 г. на какво ще разчита българската икономика?", попита народният представител. Той подчерта, че се очаква система от национални приоритети, както и Министерството на икономиката да работи с Министерството на финансите и цялото правителство така, че да се осигурят вътрешни източници на икономически растеж. „Това ще рече, че в разработката на новия Бюджет 2017г очакваме Министерството на икономиката да задава цели на финансовото министерство, а не само да изпълнява бюджета", каза още той. По неговите думи българското правителство трябва да преосмисли къде е мястото на Българската банка за развитие и на Агенцията за икономическо прогнозиране, защото е очевидно, че Министерството на икономиката не изпълнява до края функцията си за координация на икономическите политики на отделните министерства и постигане на целите за икономическо развитие на България.
„Чуждите инвестиции намаляват, вътрешните също. Резултатите са по-скоро отрицателни. Програмите за конкурентоспособност - много са хубави, но сме на опашката на ЕС", коментира още проф. Гечев. По неговите думи Европа от няколко години говори за реиндустриализация, а ние такива програми нямаме.
„Българското правителство работи на парче и питам дали Министерството на икономиката възнамерява да предложи с другите министерства система от национални приоритети и стратегия за развитие на българската икономика с помощта на европейските програми, основно търсейки източници за развитие на българската икономика в вътре в самата икономика", каза още проф. Румен Гечев.