Руският строго секретен свръхзвуков глайдер може да пробие всеки противоракетен щит
Секция: Русия
13 Юни 2016 14:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руският строго секретен свръхзвуков глайдер може да пробие всеки противоракетен щит

/КРОСС/ Новите руски супер маневрени свръхзвукови глайдери Ю-74 може би ще се превърнат в поредния отговор на ракетните установки на НАТО в Източна Европа, твърдят военни анализатори, цитирани от “Спутник”, предаде фбр.бг.

През последните няколко години Русия не изостава от САЩ и Китай и разработва свои свръхзвукови оръжия.

Свръхзвуковото оръжие обикновено достига скорост между 6 144 км/час (мах 5) и 12 288 км/час (мах 10). Нещо повече, тези системи използват усъвършенствани технологии за маневриране и могат да се похвалят с бърза доставка на бойни глави, прецизно прицелване и висок процент на успеваемост срещу разнообразни системи за противоракетна отбрана.

Миналата година Русия проведе серия от тестове на свръхзвуковия летателен апарат Ю-71. Той е част от тайна ракетна програма, наречена „Проект 4202”. Твърди се, че глайдерът достига 11 200 км/час. Заради своята забележителна маневреност и висока скорост, системата може да преодолее всеки отбранителен щит, отбелязват специалистите.

Но това са само част от неговите характеристики. Според анализаторския сайт Ostkraft.ru тази година Русия успешно е изпробвала тестовия прототип на свръхзвуковия глайдер Ю-74. Свръхзвуковият апарат бе пренесен от междуконтиненталната балистична ракетна система РС-18А (SS-19 Stilletto по номенклатурата на НАТО). Глайдерът бе изтрелян от ракетната база Домбаровски в Оренбургския регион и удари цел в областта за ракетни тестове Кура в северна Камчатка, далечния изток на Русия.

Характеристиките на системата Ю-74, както и подробностите около тестовете, остават дълбоко пазена тайна. Според изтеклите сведения глайдерите се проектират специално за руските ракети РС-28 Сармат (SS-X-30 според класификацията на НАТО) – най-новите задвижвани с течно гориво междуконтинентални балистични ракети, които се разработват към този момент от руската армия.

Проектирана да пренася до 24 ядрени глайдери Ю-74, всяка балистична ракета ще може да порази всяка цел на разстояние 9 920 км за 1 час.

Всеки глайдер Ю-74 може да бъде снабден с ядрена бойна глава, електронни военни приложения или симулатори за фалшиви мишени.

„Тези характеристики гарантират преодоляването на всяка съществуваща и очаквана система за противоракетна отбрана на потенциалния враг. С усвояването на подобни системи руските Стратегически ракетни сили значително ще увеличат своята ефективност,” подчертават анализаторите.

Уебсайтът отбелязва, че проектът за създаване на руски свръхзвукови крилати ракети, изстрелвани от въздуха, също е навлязъл във финалната си фаза. Твърди се, че новите свръхзвукови крилати ракети ще имат много общи характеристики с Ю-74.

Специалистите от Ostkraft също така твърдят, че глайдерите Ю-74 не само, че ще преодоляват противоракетните системи на НАТО, но също така ще могат да пробиват американския щит THAAD. Те казват, че системата THAAD е ефективна при прихващането на остарелите тактически балистични ракети Р-17 Елбрус, но е потенциално уязвима за усъвършенстваната руска ракетна система.

Френският журналист Виктор Айоли отбелязва в последната си статия, че руснаците приемат на сериозно международните военни учения на НАТО, наречени „Удар със сабя”, които се разиграват близо до нейната граница, и демонстрирането на мускули в Източна Европа. Затова Москва ще направи каквото е необходимо, за да защити руските граници, за да предотврати повтарянето на операцията Барбароса, изпълнена от Вермахта през 1941 г.

„Руснаците са обикновени хора. Те се страхуват от войната и наистина искат да я избегнат. Последната струва на съветските хора повече от 28 000 живота. Но веднъж въвлечени във война, те ще се бият до горчивия край. Тази уникална черта от руския национален характер е останала неразбираема за Запада безброй пъти през последните 1 000 години,” подчертава френският журналист.