/КРОСС/ Националният гаранционен фонд (НГФ), част от Групата на Българска банка за развитие е гарантирал кредити на 242 компании, отпуснати от търговските банки до края на месец март 2016 г. В подкрепените фирми работят над 5200 души. Кредитите по гаранционната схема за собствен риск на фонда, която стартира в края на 2015 г., са отпуснати от Алианц банк, Банка ДСК, Банка Пиреос, БАКБ, ОББ, ПИБ, Райфайзенбанк, СИБанк, Ти Би Ай Банк, УниКредит Булбанк.
Общата стойност на финансираните от банките-партньори проекти е 80 млн. лв. Това е ръст от 79% спрямо гарантираните заеми за първите две тримесечия по предходната гаранционната схема на НГФ за 2014 г. 28 млн. лв. от заемите, отпуснати през 2016 г., са инвестиционни, а 10 млн. лв. са използвани за финансиране на проекти по оперативни програми. Основният интерес по схемата е към оборотните кредити, които формират 64% от реализирания портфейл.
Средният лихвен процент по кредитите е 5.5%, като се наблюдава спад в лихвените нива спрямо гарантираните кредити през 2015 г. и 2014 г. съответно с 0.5% и 1%. Средният лихвен процент за кредитите, отпускани на микропредприятитя е 6%, за малки - 5% и за средните фирми - 4.3%.
Малко над половината от подкрепените по гаранционната схема на дъщерното дружество на Българска банка за развитие са микропредприятия. От данните става ясно още, че 1/3 от всички подкрепени 242 фирми са нови за банките, отпуснали кредитите.
Най-често гаранции за заеми търсят фирмите от секторите „Селско, горско и рибно стопанство", „Преработваща промишленост" и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети". Най-много гарантирани кредити са отпуснати в Югозападния регион - малко над 34%, следват Южен централен регион с 23.55% и Югоизточен с 13.64%.
Гаранциите на НГФ покриват до 50% от стойността на кредитите, но не повече от 1 млн. лв. Това позволява на търговските банки да отпускат финансиране при недостиг на обезпечения и при по-добри условия. Крайният срок на програмата е 31 март 2017 г.