/КРОСС/ По време на гостуването си в Казанлък за Празника на розата премиерът Бойко Борисов покани БСП да спасяват заедно с ГЕРБ рушащия се монумент на връх Бузлуджа. По изчисления на премиера възраждането на паметника щяло да струва на държавата 2,5 млн. лв.
"Дадоха ми проект за Бузлуджа, ще дам и на БСП да го видят, ако искат. Да направим нещо заедно, за да предотвратим разрухата там", каза Борисов. За реализацията на проекта той ще разчита на професора по археология Николай Овчаров, "защото му вярвал".
"Какъв е този Овчаров? Той е археолог, не разбира от паметници, как може на него да се възложи възстановяването на паметника на Бузлуджа", изригна преди ден арх. Георги Стоилов, автор на проекта на дома-паметник на историческия връх.
В гневно писмо до премиера Борисов един от най-големите ни архитекти, президент на Международната академия на архитектурата от основаването ѝ през 1987 г. до момента, и бивш кмет на София (1967-1971) не скрива възмущението си от решението на министър-председателя именно на археолога проф. Николай Овчаров, чиито познания са насочени към белокаменната ера, да се повери съдбата на "Бузлуджа" - паметник, който има само 35 години история. Освен това при жив автор, това е крайно неприемливо.
"Това е нарушение на закона за авторските права, които се пазят 70 години след смъртта на всеки автор на такъв монумент. А аз съм още жив! Живи са и другите участници в авторския колектив, изградил "Бузлуджа" - заяви пред Епицентър.бг арх. Стоилов.
Той е готов да направи проект за възстановяването на паметника.
Трябва де се почне от покрива, който е пробит, от прозорците, които липсват, вратите са изтърбушени, настилките са разбити, мраморът е унижощен, мозайките липсват - всичко е разрушено, окрадено - това направиха за тези 25 години.
Аз съм вложил знания, опит и живота си в този паметник. А сега искат и да ми го вземат. Няма да стане! Искаха да го разрушат. Не могат! Железобетонната конструкция сме я направили така че да издържи 1000 години!" - заяви архитектът.
Той очаква от премиера да вземе държавническо решение.
Днес министърът на културата е свикал днес работна група от изявени експерти, които професионално да обсъдят проекта за спиране на разрухата на бившия дом-паметник на Бузлуджа.
На срещата са присъствали председателят на СБА арх. Георги Бакалов, председателят на СБХ Любен Генов, проф. Николай Овчаров, съветник на министъра, директорите на дирекции в Министерството на културата арх. Уляна Малеева и арх. Димитрийка Добрева, арх. Георги Стоев - гл. арх. на община Казанлък, Галина Стоянова, кмет на Казанлък, както и членове на екипа й. На срещата в Министерството на културата днес е била поканена и младата архитектка Дора Иванова, която е разработила идея за консервация на паметника, за да я представи.
Там е бил и арх. Георги Стоилов.
„В паметника на Бузлуджа синтезът между монументалното изкуство, дело на 18 автори, и архитектурата не беше случаен, но след толкова години разрухата си е казала думата. Винаги съм смятал, че професионализмът трябва да е водещ и затова днес е изключително важно да чуем мнението на автора - арх. Георги Стоилов, както и на специалистите, които са най-компетентни да дадат становище по разработката на проекта за консервация на паметника", е заявил по време на срещата днес министър Рашидов, цитиран от пресцентъра на министерството. Той е бил категоричен, че мнението на професионалистите трябва да бъде решаващо в действията на държавата по спирането на разрухата на паметника на Бузлуджа.
Паметникът на "Бузлуджа" е издигнат в чест на 1300 години от създаването на България.
Решение за изграждане на Дом-паметник на партията се взима от Секретариата на ЦК на БКП на 11 март 1971. Строежът му започва през 1974 г. и се финансира с дарения на стойност 14 186 000 лв. Дом-паметникът е открит на 23 август 1981 г.
Архитектурният проект е дело на колектив, ръководен от арх. Георги Стоилов. Конструкциите са проектирани от колектив, ръководен от проф. инж. Добромир Коларов. Сградата има визуална прилика с Олимпийския Стадион в Монреал, както и със сграда проектирана около 1955 г. от Франк Лойд Райт на Гръцка православна църква в Уисконсин, САЩ. В строежа участват някогашните строителни войски и доброволци-бригадири. Ръководител на грандиозния обект е командирът на старозагорската строителна дивизия генерал Делчо Делчев.
Дом-паметникът се състои от куполна зала и 70-метров двоен пилон. На върха на пилона са монтирани 2 петолъчки с размери 6.50/12 м. Тържествената зала е с диаметър 42 м и височина 14,5 м и е декорирана с мозайки с обща площ от 550 м². Мозайките пресъздават борбите на БКП и изграждането на социалистическо общество. В коридора около залата има 14 композиции, които отразяват мирния труд.