Флортайм терапия в Центъра за деца с аутизъм в град Пловдив
Секция: Здраве
16 Юни 2016 11:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Флортайм терапия в Центъра за деца с аутизъм в град Пловдив

/КРОСС/ Така наречената Флортайм терапия - чрез игра на пода, развива у децата креативност и поведенчески умения. Teрапията вече се практикува в Центъра за деца с аутизъм в град Пловдив.

Бащата на Флортайм терапията е американецът д-р Стенли Грийнспан. Той посвещава 40 години от живота си в грижи и лечение на деца. Днес синът му, Джейк Грийнспан, продължава делото му.

"Всичко започва като един теоретичен модел, още през 70-те години, когато баща ми започва работа като педиатър. И още преди да развие теорията си, той е първият човек, който казва, че всички деца, още от раждането си, имат емоции, и че тези емоции са водещата сила за способностите ни да мислим, да комуникираме и да се свързваме със света около нас. Това е основата на флортайм терапията. Техниките ѝ учат родителите как да създават тези интеракции, как да накарат детето да им отговаря, как самото то да инициира, а в по-късен етап - и как да развием езиковата комуникация, разказва пред БНТ Джейк Грийнспан - експерт в областта на аутизма, който гостува на Центъра в Пловдив.  
"От кратката сесия, която имахме с г-н Грийнспан успях да разбера колко е важно родителите да имат правилния подход и интеракция с децата си. Много важно при тези деца е да бъдат правилно стимулирани, да излязат от техния свят, и да влязат в нашия свят", казва Станимир Навущанов - баща на едно от децата в Центъра. 

В тази комуникация на пода, първата най-важна техника е да следваме детето, нека то води, обяснява Джейк Грийнспан: "Мотивирайте го, като разберете от какво се интересува. Ако иска да скача - скачайте с него. Ако иска да си играе с топка - не му я подаваме просто колкото да я хване. Играем така, както то иска да играем. Трябва да направим нещата забавни, но и предизвикателни за детето. Само това развива мисленето".

Джейк Грийнспан вече е виждал с очите си стотици случаи на деца, повлияни от терапията. Ето го и развитието на Виктор - само за три месеца работа със специалист, разликата в поведението му е видима. А родителите, които ще седнат на пода с детето у дома, могат да намерят материали на уебсайта на Стенли Грийнспан и в сайтовете за видеосподеляне.