България осъдена да плати 550 млн. евро за спирането на АЕЦ „Белене"
Секция: ПОЛИТИКА
16 Юни 2016 12:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България осъдена да плати 550 млн. евро за спирането на АЕЦ „Белене"

/КРОСС/ България беше осъдена да заплати на Русия за спирането на строежа на АЕЦ "Белене" - според българската страна сумата е около 550 милиона евро, а Москва твърди, че става дума за 620 милиона евро. От Министерството на енергетиката не отхвърлиха възможността сумата, която трябва да платим да е наистина 620 милиона и обясниха, че предстои детайлно да се запознаят с дължимото от НЕК.

С парите ще купим поръчаното оборудване за площадката на ядрената централа преди прекратяването на строежа. Все още не е ясно какво точно е оборудването, какво ще правим с него след това и откъде ще дойдат парите. Премиерът Бойко Борисов пък се обърна към българските партии с по-тесни контакти с руската страна да лобират или за построяване на централата, или за продаване на оборудването.

Арбитражният съд в Женева е отсъдил Националната електрическа компания да заплати оборудването за площадката на АЕЦ „Белене", което е поръчано от „Атомстройекспорт" - дъщерно дружество на „Росатом". Така НЕК трябва да купи това оборудване за около 550 милиона евро, по думите министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Според руската компания признатите й щети се равняват на 620 милиона евро. А какво точно е оборудването още не се знае.

"Трябва задължително да се направи проверка на място, за да се види на какъв етап е това оборудване, за какво става въпрос и какво на практика НЕК трябва да придобие", каза Теменужка Петкова.

Още не е ясно и откъде ще се вземат парите и има ли НЕК ресурса да си плати.

"Това, разбира се, ще стане известно, едва след като извървим целия този път, който е свързан с анализ на арбитражното дело, а това е много сложен арбитраж, стотици страници, трябва много внимателно НЕК да направи този анализ, за да бъде взето най-правилното е адекватно решение за дружеството", допълни министър Петкова.

Премиерът Бойко Борисов видя в решението на съда две възможности - построяване на АЕЦ Белене или продажба на произведеното оборудване. Той се обърна към българските партии с по-тесни връзки в Русия да лобира за осъществяването на един от двата варианта:

"Ако може и другите политически партии, които имат по-добри връзки от нас с Русия, да издействаме един от тези варианти. Тогава мисля, че ще стане добре", каза Борисов.

Предстои да се установи на какъв етап е оборудването, което НЕК трябва да придобие, а след това ще се търсят варианти за какво ще бъде използвано, стана ясно от думите на енергийния министър.