Астероид 2016 HO3 е името на новата луна на Земята
Секция: Наука
16 Юни 2016 17:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Астероид 2016 HO3 е името на новата луна на Земята

/КРОСС/ Американски астрономи са открили нов квази-спътник на Земята, който е започнал да придружава нашата планета преди около 100 години и ще кръжи около нея още няколкостотин.

Астероидът 2016 HO3 се смята за достатъчно стабилен и учените предвиждат, че ще съпровожда Земята поне още един век, заяви Пол Чодас от Лабораторията по реактивно движение на НАСА в Пасадина. Чодас и негови колеги са открили новата „луна" с диаметър 100 метра с телескопа Pan-STARRS докато са наблюдавали звездното небе от Хавайските острови в края на април, пише ТемаOnline.

"Тъй като 2016 HO3 обикаля около нашата планета и никога не се отделя от нея при обикалянето на Земята около Слънцето имаме основание да го наречен "квази спътник" на Земята" - обяснява Чодас. "Например имаше друг астероид - 2003 YN107 - който се движеше по сходна орбита преди около десетина години. Но след това той напусна земната траектория. Но този спътник ще ни съпровожда още дълго време" - обяснява астрономът от Пасадена.

Астероид 2016 HO3 съвсем не е първият обект, който е станал спътник на Земята. Учените обясняват, че земната гравитация е в състояние да "улавя" орбитални астероиди, след което ги принуждава да очертават гигантски спирали около нашата планета, превръщайки ги в квази-спътници.

На астрономите са известни още 4 такива небесни тела, които са ставали временни „луни" - астероидите 2003 YN107, 2004 GU9, 2001 GO2 и 2002 AA29.

В момента астрономите работят върху изчисляване на параметрите на астероида 2016 HO3 - маса, плътност и химичен състав.

Изчисленията на Чодаса и неговите колеги са изчислили, че 2016 HO3 периодически "изпреварва" нашата планета, намирайки се по-близо до Слънцето от нея, след което преминава в сянката на Земята. Освен това астероидът-луна периодически се издига нагоре и пада надолу по отношение на еклиптиката (плоскостта в орбитата на Земята около Слънцето), като променя положението си след всеки оборот около Слънцето.

2016 HO3 и така нареченият "троянски астероид" 2010 TK7, който е своеобразен глашатай на Земята, страдат от "тера фобия" - никога не се приближават до нашата планета на разстояние по-малко от 38 дистанции от разстоянието между Земята и Луната. Едновременно с това "не бяга" на повече от 100 дистанции между нашата планета и основния й спътник.

video:https://www.youtube.com/watch?v=SbbAnVU4rmY