Георги Господинов: „Шамарената фабрика“ все още работи
Секция: КУЛТУРА
17 Юни 2016 09:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Георги Господинов: „Шамарената фабрика“ все още работи

/КРОСС/ Един от най-издаваните съвременни български писател - Георги Господинов, представи кратка видеоинсталация „Шамарена фабрика". С нея авторът се обръща към образи и ситуации от стари български филми, за да събуди размисъл за насилието над деца.

След прожекцията на кадрите Господинов разказа пред събралата се аудитория, че идеята му е отдавна и е тръгнала от фразата „шамарената фабрика", която е от времето на хората от неговото поколение. „Тя е нещо като мантра от късния соц. Шамарената фабрика е абсолютно българско изобретение - нещо като чушкопека. Само че аз не се гордея с него, а малко се срамувам. Ако имате памет за свой шамар, дайте да съберем тези истории. Подозирам, че тази шамарена фабрика не е затворена днес", заяви писателят, цитиран от "Топновини".

Той посочи още, че през 2012 година има изследване, което казва, че 68% от днешните родители одобряват шамара и издърпването на ухо. Според него тези 68% са именно хората от неговото време.

„Правим инсталацията, за да не се превърнем в шамарени фабрики самите ние. Проектът трае точно 3,14 минути. Това число е особено и безкрайно", подчерта Господинов.

Филмите, които са използвани в инсталацията са „Рицар без броня", „Таралежите се раждат без бодли", „С деца на море", „Войната на таралежите" и „Вилна зона".

"Шамарената фабрика" отдава почит и на българското кино от 60-те и 70-те, което едновременно остро и чувствително е запечатало сцени на "минимално насилие" над деца, някои от тях класически за българските кино зрители.

Проектът на Господинов е със социален ангажимент, който е отворенкъм настоящето и провокира към откровен разговор за насилието над деца и между деца в България.

Техническата реализация на проекта е на Калин Серапионов, а звукът на Досьо Амуджев. Видеоинсталацията може да бъде видяна до 26 юни в галерия Credo Bonum на ул. „Славянска" 2.