Е. Радев: Новите европейски предложения за убежище няма да разрешат кризата с бежанците
Секция: ПОЛИТИКА
17 Юни 2016 17:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Е. Радев: Новите европейски предложения за убежище няма да разрешат кризата с бежанците

/КРОСС/ По време на заседанието на комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент се проведе дебат относно предложението на Европейската комисия за определяне на това коя държава-членка е отговорна за обработването на молбите за убежище. Според българския представител от ЕНП-ГЕРБ Емил Радев, който взе участие в дискусията заедно с директора за миграция и защита в главна дирекция Миграция и вътрешни работи на Европейската комисия Лоран Мушел, представената реформа на т. нар. дъблинска система не отговаря на реалностите на сегашната миграционна криза.

По-конкретно евродепутатът обясни, че според представения документ, кандидатите за убежище ще имат задължението да подадат молба в държавата-член на първо влизане, която пък от своя страна става отговорна за тези хора. Според него това по никакъв начин не променя сегашното положение, според което отново държавите-членки на първо влизане, най-вече граничните държави като България, са отговорни за кандидатите за убежище, въпреки че те самите се насочват към Германия и Швеция. Той поиска обяснение от директора защо системата не е променена, при положение, че тя не работи.

Също така Емил Радев изрази притеснение относно предложеното разширение на понятието член на семейството, което да включва братя и сестри, както и съпрузите, когато бракът е сключен преди достигане до европейска територия, напр. в бежански лагер. „Ако за малолетни братя и сестри това е разбираемо, то за пълнолетни такива изпитвам притеснение, че изведнъж всички кандидати за убежище ще установят роднинска връзка, само и само да получат улеснен достъп до международна закрила", обясни своята позиция евродепутатът. По същия начин той изрази притеснение, че множество бракове ще бъдат сключени с една единствена цел - улеснено получаване на международен статут.

Според Емил Радев противно на обосновката, представена от ЕК, не винаги кандидатите за убежище разполагат с необходимите документи да докажат родствени връзки, защото често те са загубени в руините на войната. Също така браковете, сключени в бежански лагери, в повечето случаи не са пред официални лица и съпрузите не разполагат с необходимите свидетелства. С оглед на тези му притеснения, Емил Радев поиска гаранции, че европейската система за убежище няма да бъде използвана по грешен начин.

На 4 май Европейската комисия представи предложение за реформиране на общата европейска система за убежище, което обаче ще запази вече съществуващия принцип, според който кандидатите за убежище трябва да подадат молба в първата държава, в която влязат, освен ако членове на семейството им не се намират в друга държава. В същото време обаче се въвежда нов механизъм за разпределение на бежанците между държавите-членки с помощта на референтна стойност (получена след изчисляване на съотношението между молбите и броя население и БВП), като ако тя бъде надхвърлена, всички нови кандидати за убежище ще бъдат разпределени в други държави-членки. Ако някоя държава реши да не участва в преразпределението, то тя трябва да заплати 250 хил. евро глоба за всеки кандидат, за когото иначе тя би била отговорна в рамките на механизма за справедливост.