Природозащитници отново протестираха заради плановете за застрояване на Карадере
Секция: ИКОНОМИКА
17 Юни 2016 17:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Природозащитници отново протестираха заради плановете за застрояване на Карадере

/КРОСС/ Пореден протест на природозащитници се състоя пред сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството в София. Подробните устройствени планове допускат застрояване околко плажа на Карадере, призна заместник-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, докато под прозорците на ведомството течеше поредният протест.Според природозащитниците от организацията „За да остане природа в България" плажът Карадере може да бъде застроен, ако министерството одобри заданието за нов Общ устройствен план на Община Бяла. Така плажът ще се раздели на части - на север от река Карадере, в местността Карадере - плаж без име, а на юг от Карадере - плаж с име „Бяла-Карадере", който може да бъде отдаден под наем, да има заведения и всякаква дейност.

Екозащитниците настояват плажът „Бяла-Каредере" да бъде защитен по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие като плаж за природосъобразен туризъм за цялата си територия - така, както е отбелязан в специализираната карта на морския плаж от 2012 година.

Навсякъде подробните устройствени планове са на един подпис от започване на строителство, подчерта Тома Белев.

В новия Общ устройствен план на Бяла може да бъде заложено отново желанието за застрояване, подчерта Люба Батенбергска, като заяви, че със създаването на екоплажовете се защитава само пясъкът, но не и природата зад тях.

От Министерството на регионалното развитие и благоустройството обещаха в рамките на два месеца министерството да възложи изработването на Общ устройствен план заедно с екологична оценка на Община Бяла, с което ще се гарантира общественият интерес и ще се предотвратят всички пороци в хаотичното застрояване.

Единствената гаранция за защита на обществения интерес е възлагането на Общ устройствен план, неразделна част от който е и екологичната оценка, подчерта заместник-министър Нанков.

На практика обаче, Министерството може само да препоръча на кмета да забрани строителството, но не може да го задължи. В момента за Община Бяла действа устройственият план от 1997 г. с промени от 2004 година, поясни Лидия Станкова - директор на дирекция „Устройство на територията": Само с приемането на Общия устройствен план, каквото задание има от 2014 г., той може да бъде подложен на съгласувателни процедури и обществено обсъждане. Срокът за това е два месеца и половина. Последното съгласувателно становище, каквото е необходимо по Закона за устройство на територията, е изпратено в Министерството на регионалното развитие през май. Заместник-министър Ненков изрази недоумение защо природозащитниците протестират след като именно министерството е създател на концепцията за т. нар. екоплажове.