БСП ще подкрепи искането на АБВ за декларация на НС по идеите за черноморска флотилия
Секция: ПОЛИТИКА
19 Юни 2016 13:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП ще подкрепи искането на АБВ за декларация на НС по идеите за черноморска флотилия

/КРОСС/ Създаването на обща флотилия е опит да се избегнат клаузите на конвенцията от Монтрьо

БСП ще подкрепи искането на партия АБВ за декларация на Народното събрание по идеите за натовска флотилия в Черно море, обяви евродепутатът от левицата Илиана Йотова в интервю за БНР: „Това е тема от компетенциите на Консултативния съвет за национална сигурност, но тъй като отиващият си президент очевидно не желае да направи това, поне Народното събрание да бъде така добро да каже каква ще бъде тази позиция, която ще бъде защитена във Варшава в първата десетдневка на юли".

Въпросът за съвместни действия в Черно море беше повдигнат при посещението на румънския президент Клаус Йоханис у нас по-рано тази седмица. Още на следващия ден обаче намерението за изграждането на обща флотилия беше отречено от президента, премиера и министъра на отбраната. Тримата бяха категорични, че България няма да участва в изграждането на флотилия в Черно море, заедно с Румъния и Турция.

Всеки може да бъде обвиняван - и управляващи, и опозиция, че прави всичко, защото в България има президентски избори, каза Йотова, според която в страната са необходими предсрочни парламентарни избори: „И ако тази година нямаше редовни президентски избори, щяхме да бъдем свидетели на такива. Нима за някой не е ясно, че самата управляваща партия иска тези избори, защото тази изключително нестабилна ситуация в НС се вижда от всички с просто око. Оставането на това правителство вече е изключително опасно за държавата ни, както за българските граждани, така и за нашето място в международен план".

Йотова заяви, че Делян Добрев не запознат с решението на Арбитражния съд в Женева по казуса „Белене" или не желае да го цитира, както и че от интервюто му за БНР е станало ясно, че не знае каква апаратура е произведена: Г-н Добрев се опита да заблуди българската общественост, обяснявайки, че само правителството на БСП е сключвало споразумения. Нищо подобно! Подобни споразумения се сключваха и по време на правителството на г-н Борисов. Лъжа е и че на нас тази енергия не ни трябва, че Белене е излишна. Лъжа е, че ако беше построена „Белене", българите щяха да плащат повече пари за електричество. Не мога да споделя огромната еуфория и радост на правителството, че България трябва да плаща близо 1,1 млрд. лв. в следващите години за нещо, което никога няма да види бял свят. Това означава около 350 хил. лв. дневно!"

Според Йотова, правителството е знаело какво ще бъде решението на съда в Женева доста преди то да бъде оповестено и това е била причина за изтегляне на последния заем. Тя оцени като истеричнапресконференцията на Борисов, Плевнелиев и министъра на отбраната, в която те заявиха че държавата не е поемала ангажимент за участие в обща Черноморска флотилия на натовски съдове: Тя няма как да изтрие поемането на ангажимента, защото, още от януари, тогава почти никой не обърна внимание, военният министър говореше за съвместно участие с румънците в Черно море, за „формиране на корпуси"...Тази пресконференция беше направена от тримата, за да се каже, че България има единна позиция и няма противоречие между различните Институции - МС, Президентство, Военно министерство, Външно министерство. Тази пресконференция обаче постигна точно обратния ефект. Не чухме каква е българската позиция, с която те ще отидат на Срещата на върха на НАТО на 8 и 9 юли".

БСП ще подкрепи искането на партия АБВ за декларация на Народното събрание по идеите за натовска флотилия в Черно море, обяви Йотова: Това е тема от компетенциите на Консултативния съвет за национална сигурност, но тъй като отиващият си президент очевидно не желае да направи това, поне Народното събрание да бъде така добро да каже каква ще бъде тази позиция, която в първата десетдневка на юли ще бъде защитена във Варшава". Създаването на обща флотилия е опит да се избегнат клаузите на конвенцията от Монтрьо, допълни тя.

Без съюз с Русия, без координирани действия няма да се справим нито със световния тероризъм, нито с „Ислямска държава", нито с конфликтите, които са на границите ни. Управляващите се пазят „като от огън" и от темата за националната ни позиция за отпадането на визите за пътуване на турски граждани в ЕС, допълни Йотова.