Г. Първанов: Ситуацията с морската флотилия в Черно море може да донесе много вреди на региона
Секция: ПОЛИТИКА
19 Юни 2016 14:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Г. Първанов: Ситуацията с морската флотилия в Черно море може да донесе много вреди на региона

/КРОСС/ Ситуацията около морската флотилия в Черно море от последните дни напомня за една отречена в историята практика на формирането на така наречения Балкански пакт - политиката на оси и триъгълници на Балканите, която за мен е донесла много вреди на нашия регион, заяви лидерът на АБВ и президент на България (2002-2012) Георги Първанов по време на дебат на тема „Президентът - част от решенията или от проблемите на външната политка". По думите му в момента в подобен рисков за държавата диалог по една или друга причина се включват външният министър, военният министър и държавният глава, които обаче излъчват разнопосочни и потенциално опасни за България послания. За това той отново припомни тезата на АБВ, че страната ни трябва да изготви единна национална позиция по въпроса, към която да се придържат всичко отговорни фактори в държавата. „Ние предложихме една обща декларация на българския парламент, с която консенсусно ние да одобрим, да дадем една рамка, един мандат на държавния глава, на делегацията, която ще представлява България на предстоящата среща на най-високо равнище на НАТО, защото мисля, че повече импровизации не трябва да има", заяви Първанов. По думите му в декларацията ясно и категорично трябва да се заяви, че България не би допуснала нейната територия да бъде източник на враждебни действия по отношение на съседни нам държави".
На предстоящите президентски избори темата за външната политика ще е по-важна от когато и да било, заяви още Първанов. Той бе категоричен, че всички опити да се сведе до избора между Изток или Запад, или НАТО и ЕС - Русия, са обречени опити за манипулация. „Няма такъв избор. Много моля!".
Председателят на АБВ подчерта и ролята на държавния глава като водещ дипломат по отношение на енергийната политика на страната. "Губим темпове, а в енергийната дипломация загубата на темпове може да се окаже решаваща. По отношение на Белене ние коментирахме в последните дни във връзка с неприятния факт на осъждането ни на решението на арбитражния съд, който предизвика необясним възторг от управляващите и което постави България в една нелепа ситуация. Тежки парламентарни разпри за това кой е по-виновен, кой носи по-голямата отговорност да се случат тези неща. Макар, че по тази тема ние бихме могли да говорим повече от тях", посочи Първанов. Той припомни, че АБВ отдавна има стратегия за развитие на енергийния сектор, на която обаче по една или друга причина не се отделя необходимото внимание . „Ние нямаме намерение да приватизираме една такава инициатива. Един такъв документ трябва да бъде ширококонсенсусен . Пълно мълчание".
Според лидера на АБВ в застой са и голяма част от преговорите за осигуряване на газова независимост на България. Той посочи, че интерконекторните връзки не могат да осигурят истинска диверсификация на страната ни. В тази връзка Първанов припомни, че по време на неговите мандати като държавен глава се проведоха серия от успешни преговори с Азербайджан за доставки на синьо гориво. „Сега като устроим интерконекторите трябва да си спомним, че онова количество газ с Азербайджан беше договорено на президентско ниво. Никой не си е мръднал пръста нещо да се случи. Не да се бием в гърдите затова, че сме открили компресорна станция. Това е крайно недостатъчно в условията, в които сме. Нужен ни е президент, който ще може да деблокира усилията ни за диверсификация ", посочи той.
В заключение Георги Първанов посочи, че България не само е изпуснала шанса да стане лидер в енергийно отношение на Балканите, но продължава да губи и инициативата на водеща държава в дипломатично отношение. Според него ролята на бъдещия държавен глава трябва да бъде и за утвърждаване на България, като фактор на стабилност на Балканския полуостров.