Енергийният министър: Няма да има повишение на тока заради арбитража
Секция: ИКОНОМИКА
20 Юни 2016 08:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Енергийният министър: Няма да има повишение на тока заради арбитража

/КРОСС/ Близо 1 милиард лева ще трябва да похарчи България заради спирането на строежа на АЕЦ "Белене". Решението е на Парижки арбитраж, разгледал жалба на руската страна.

Решението е в полза на „Атомстройекспорт" в спора му с Националната енергийна компания (НЕК) за прекратяване на проекта.

„Цената на електрическата енергия няма да се повиши във връзка с този арбитраж, защото НЕК ще получи реален актив. Тоест реална щета за нея от това решение няма", заяви пред Нова телевизия енергийният министър Теменужка Петкова.

„Предстои в рамките на 30 дни, след като НЕК получи официално решението на арбитража, ние ще инициираме преговори с „Атомстройекспорт", за да търсим най-доброто решение за двете компании", поясни Петкова.

Цената, която България трябва да плати е 620 млн. евро. По думите на енергийния министър вариантите са няколко - НЕК да вземе тези реактори или да ги продаде на друга страна чрез партньора „Атомстройескпорт". Възможни купувачи са Иран и Ирак.

Ако България е осъдена да плати 550 млн. евро, е заради поръчаното оборудване от НЕК през 2008 г. Превели сме аванс в размер на 84 млн. евро по тази поръчка, припомни министърът. Това, което арбитражът казва - НЕК ще си плати това, което е поръчано на 5 ноември 2008 г., отбеляза Петкова.

Теменужка Петкова призова всички политически партии да не търсят причините за това плащане, което България трябва да осъществи, а да се търси решението му.

Енергийният министър подчерта, че подписването на договора за покупка на атомен реактор е решено няколко месеца, след като компанията RWE е избрана за стратегически инвеститор. RWE е поставила тогава две ясни условия, които обаче не са изпълнени. Първото е как ще се финансира проектът, тъй като НЕК няма необходимите ресурси. Инвеститорът не е бил съгласен да бъде подписвано споразумение за поръчка преди да се сключи договор с „Атомстройекспорт" за изработка, доставка, инженеринг и строителство на атомната централа в Белене, което и до момента не е направено, подчерта Петкова. 

Енергийното министерство ще инициира среща с „Атомстройекспорт" в рамките на месец, за да се намери най-доброто решение за двете компании.