Клинцевич: Търпението на Русия за действията на САЩ и НАТО в Европа се изчерпва
Секция: Русия
21 Юни 2016 08:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Клинцевич: Търпението на Русия за действията на САЩ и НАТО в Европа се изчерпва

/КРОСС/ Агресивната риторика и действията на САЩ и НАТО в Европа водят до там, че търпението се изчерпва не у алианса, а у Русия. Това заяви пред ТАСС първият зам.-председател на комисията на Съвета на федерацията на РФ по отбрана и сигурност Франц Клинцевич, коментирайки думите на ръководителя на Пентагона Аштън Картър за това, че САЩ и НАТО ще продължават да увеличават присъствието си в близост до руските граници.

По-рано в понеделник по време на конференция по въпросите на сигурността във Вашингтон Картър заяви, че в продължение на 25 години „не е имало необходимост сдържането да бъде приоритет на източния фланг на НАТО“, но „сега се налага, предвид действията на Русия, предвид нейните нарушения на териториалната цялост на Украйна, Грузия и Молдова, непрофесионалното й поведение във въздуха, в космоса и в киберпространството, както и с дрънкането на ядрено оръжие“.

Според Клинцевич на тази думи „можеше и да не се обърне внимание, но ръководителят на Пентагона не се ограничи само с тях“. „Прозвуча пряка заплаха и в бъдеще да се продължи увеличаването на присъствието в близост до руските граници. И в отговор на тази заплаха трябва да кажа, перифразирайки думите на началника на Генщаба на ВС на РФ Валерий Герасимов, че търпението ни се изчерпва не само по отношение на ситуацията в Сирия, но и по отношение на тази в Европа“, заяви сенаторът.

Той отбеляза още, че изказването на Картър „е издържано в духа на най-лошите традиции от Студената война“ . Клинцевич предположи, че американският министър е черпил вдъхновение от знаменитата реч от Фултън на Уинстън Чърчил, положила началото на Студената война през март 1946 г.