60-70% от учениците са били обект на кибертормоз или са го извършвали
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Юни 2016 11:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
60-70% от учениците са били обект на кибертормоз или са го извършвали

/КРОСС/ В края на 90-те и началото на 21 век се появи явлението кибертормоз. Той е многолик и се увеличава с всяка година, но се пренебрегва от семействата, обществеността и властите.

Това каза за БНР психологът Панайот Рандев по повод Международния ден на спирането на кибертормоза, отбелязан в петък, 17 юни. 

Кибертормоз е всяка електронна комуникация, чрез която някой насажда съзнателно враждебно и оскърбително отношение към друг човек. Децата и младежите в училищна възраст са чести мишени.

Панайот Рандев беше категоричен, че има проблем, въпреки че родителите и учителите не знаят за това.

Смята се, че над 50%, дори 60-70 на сто, от учениците в някакъв момент от своя живот са били обект на кибертормоз или в някакъв момент те са го извършвали. За съжаление обаче, заради относителната си невидимост и нетрадиционност, възрастните не са го виждали. Около 10% от децата споделят това със своите учители или родители. Ако при традиционния тормоз около 15-20% от децата споделят със своите учители, а 30-35 на сто с родителите си, то кибертормозът е много по-невидим. Родителите мислят, че няма такова нещо, защото в около 5-10% от случаите стига до тях. 70-80% от учениците са обект на словесен тормоз - обиждане, правене на неприлични забележки, коментира психологът. 

Ако говорим за цяла България в образователната сфера, 200-250 хиляди случаи годишно имаме на тормоз, от които 80-100 хиляди са на кибертормоз. Ако обаче видите статистиката на Държавната агенция за закрила на детето, има 100 случая в България.

Грубо казано, всеки 10-и е психологически зависим, а всели 20-и е клинично зависим, поясни още Рандев.