Куневизъм: Да събереш 12 хиляди учители и да не научиш нищо
Секция: Коментари
21 Юни 2016 16:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Куневизъм: Да събереш 12 хиляди учители и да не научиш нищо

/КРОСС/ Тази сутрин около 4 хиляди учители влязоха уморени в класните стаи. Изглежда Министерството на образованието е забравило, че една трета от българските ученици - тези от VIII до XI клас - все още не са приключили с учебната година. В момента текат тестове, класни работи, дори изпити за външно оценяване в VIII клас на езиковите гимназии.
Нищо обаче не може да спре устрема на Меглена Кунева към нови PR висини.
Мащабността на вчерашния събор е впечатляваща. 12 хиляди души, използвани за масовка, изиграха неволно баталната сцена „Кунева за бой се стяга".
Новата образователна министърка се оказа истински иноватор. В цялата досегашна практика на българското Министерство на образованието, съществуващо от 1879 г, когато е формирано първото българско правителство, не съществува понятието „събор на учителите". Кунева явно се стреми да остане в историята като човека, който събра най-много учители на едно място и пак не научи нищо.
Защо всъщност този събор, напомнящ грандиозна седянка с гайди и майтапи, не може да бъде градивен за българското образование?
На първо място, в ерата на дигиталните технологии дори PR-ът може да бъде по-евтин и по-ефектен. А и Кунева щеше да събере допълнителни точки, ако беше поставила началото на дигитализацията на БГ образованието, като пренесе разговора с учителите в онлайн среда. Напълно възможно (и много, много по-евтино!) е да се организира онлайн „събор", при който учителите да са пред компютрите си, а Кунева - на екраните им. С това не само масрафът щеше да намалее, ами и щеше да се даде знак, че новите технологии, компютризирането и дигиталното образование са приоритет на това министерство. Гореща онлайн връзка с училищата може да се провежда редовно, без това да натоварва учителите с безкрайно и уморително пътуване от Силистра, примерно. И без да натоварва бюджета с 500 хил. лева.
Оповестяването на повишението на заплатите пък може да стане с простичък e-mail. За радост на Кунева, мейлът можеше да бъде пратен и до медиите.
На второ място, съборът не коментира реформите. Той изслуша идеите на самата министърка за реформи, които приличат на всички досегашни идеи. Изборът на учебно съдържание и в момента е предоставен на всяко училище, та дори и на всеки учител. Неслучайно има по четири-пет различни учебника за един и същи предмет. Никой обаче не чу какво имат да кажат учителите по въпроса. А едно от основните питания е - като е децентрализирана програмата, как и кога ще се децентрализират изпитните тестове, например?
Основните цели на всеки „събор" са именно да бъдат чути различни гледни точки и да се вземат решения. Дори Вселенският църковен събор, който се случва веднъж на век, има за цел да взима решения, а не да информира свещениците за намеренията на Началника.
На трето място, Кунева няма нито капацитет, нито законова възможност да проведе реформа самостоятелно. Тя е просто шеф на министерството. Над нея е целият Министерски съвет, който, откакто Борисов е премиер, е едноличен орган. Над Министерски съвет по презумпция (макар и формално) е Народното събрание. А над всички е Конституцията. Без единодушие във всички тези органи, реформата няма да се случи.
12 хиляди учители могат да помогнат на този процес, само ако се съберат накуп и дойдат в София, не за да слушат гайди в Арена Армеец, а за да изкрещят под прозорците на премиера исканията си.
И те не са за заплати, както си мисли Кунева. Те са най-вече за достойнството на българския учител, което за пореден път беше стъпкано в зала Арена Армеец.

BNews