В. Жаблянов: Учителският събор имаше по-скоро политически характер
Секция: ПОЛИТИКА
21 Юни 2016 17:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
В. Жаблянов: Учителският събор имаше по-скоро политически характер

/КРОСС/ „Още при внасянето на Закона за образованието гласувахме против. В някои от клаузите му се крият тежките проблеми в българското средно образование", заяви народният представител от „БСП лява България" Валери Жаблянов. Той уточни, че новата структура на образованието предизвика сериозни сътресения и в учителското съсловие и недоумение в много местни органи на властта - кметове и общински съвети. „Те трябваше да преценят дали да намалят с едни клас съществуващите основни училище или да ги направят десетокласни. Това е абсолютно невъзможно, защото едното включва уволняване на учители и сбиване на програмата, а другото - назначаване на учители и по същество създаване на нов тип училище", уточни той. Жаблянов припомни и, че учебниците за I и V клас не са отпечатани и не са одобрени. „БСП предложи законопроект, с който въвеждането на закона в сила да стане от 1 август 2017 година. Той има подкрепата на повечето от учителите, директорите и хората, свързани с българското образование, които са дълбоко убедени, че реформата не може да се проведе като кампания и на инат", категоричен е народният представител.

„Учителският събор беше едно мероприятие, чиято цел остана неизвестна и на участниците в него, и на организаторите. То имаше по-скоро политически характер, отколкото да помогне с нещо на българското образование и учители", коментира Жаблянов. Според него кратката литературна и музикална част, представена пред учителите, не може да компенсира ниските заплати, липсата на престиж на професията, ужасяващото състояние на дисциплината в училищата, лошото отношение на учениците към учителите.

„Борисов да поеме отговорност. В противен случай тазгодишните 30% слаби оценки, догодина ще изглеждат като блестящ пример на фона продължаващите деструктивни действия в образованието, които се предлагат под формата на някаква реформа", каза още Валери Жаблянов.