/КРОСС/ Арабистът проф. Владимир Чуков в интервю за сутрешния блок на Радио „Фокус"
Водещ: 75% по-малко чуждестранни бойци се насочват към терористичната групировка „Ислямска държава". Проф. Чуков, благодарение на действията на службите за сигурност ли виждаме този отлив от „Ислямска държава", или става дума по-скоро за разочарование от страна на кандидат-бойците?
Владимир Чуков: Мисля, че и двете причини допринасят до силното намаляване на чужденци в редовете на „Ислямска държава". От една страна, след атентатите в Париж и в Брюксел, виждаме драконовски мерки за сигурност. Все още извънредното положение във Франция не е вдигнато, четем непрекъснато за повишени мерки за сигурност и респективно непрекъснато разкриване на нови клетки на „Ислямска държава" в Европа. В същото време, ситуацията на терен в Сирия, в Ирак върви в една катастрофална плоскост за „Ислямска държава" и това, което се очертава всъщност е, че тя остава във формата на анклави, обградени селища, в които отделни ядки продължават да упражняват някаква съпротива. Имайки предвид също така, че в момента град Манбидж, който е основният достъп на „Ислямска държава" от турската граница, е обграден и то в момента дори проблемите там са политически, отколкото полеви. Виждаме, че наистина те нямат възможност да поемат тези огромни маси чуждестранни бойци - това, което беше, да речем, до преди една година. Нещо повече, кюрдите дори твърдят, че „Ислямска държава" вече няма възможност дори да праща атентатори-самоубийци или пък спящи клетки за организиране на такива атентати в Европа - нещо, за което специалистите остават с доза съмнение. Така че ситуацията е коренно променена в сравнение с това, което ние виждахме до преди една година.
Водещ: Защо тази групировка, която привличаше толкова много хора и то от съвсем различни общества, вече не е толкова привлекателна за тях? Как си го обяснявате?
Владимир Чуков: Две са основните причини, които привличаха тези хора. Значителна част от тях бяха привлечени от парите. „Ислямска държава" вече няма такива огромни приходи, както да речем преди една година или преди две години. Нееднократно бяха намалени заплатите, включително и на бойците. Ако преди година базовата, нека така да я наречем, заплата на един боец-чужденец беше около 800 долара, в момента сумата падна на 400 долара. Дори някои казват, че са паднали на чувствително повече тъй като „Ислямска държава" няма приходите от нефта, все по-малко хората се облагат с данъци, които се явяват първият, основният източник на финансиране. Така че със свиването на териториите и респективно на хората, които те управляват и приходите намаляват, което пък от своя страна кара много от тези хора да напуснат, имам предвид тези, които са дошли по чисто икономически причини. Освен това, буквално всеки ден виждаме реализиране на практики, които особено европейците не биха могли да приемат. Вчера бяха публикувани снимки за публична екзекуция на човек, който е обвинен в агентурна шпионска дейност в полза на коалицията в Рака. Също така, понеже в момента е Рамадан, няколко сирийци са били бити с камшик затова, че те са яли по време на светлата част на деня. Всичко това е публично в пространството. Много често практиките, за които се говори, че са едва ли не чист ислям, разочароват особено хората, които имат някаква друга култура, най-вече чужденците. Разминаването между претенции за чистия ислям и реално това, което се вижда като варварство, като кръвопролитие, наистина кара също така много хора, които са повярвали идеологически, просто да са разочаровани и съответно да напускат редовете на „Ислямска държава".
Водещ: Проф. Чуков, възможно ли е тази „квазидържава" да се разпадне именно заради разочарованието от страна на своите, нека да ги наречем последователи, поданици? Дали това е възможно?
Владимир Чуков: Това всъщност е големият проблем - каква политическа алтернатива ще бъде предложена на тези хора, които, нека да кажем, това са няколко милиона в сирийски-иракския епицентър. Това са поне 7-8, ако щете 10 милиона бяха в началото, които директно, повярваха на тези терористи. Трябва да се предложи някаква алтернатива, в която да повярват. Това е всъщност много по-сложното, отколкото терористите да бъдат военно победени. Виждаме, че техните дни са да не кажа преброени, но вече и перспективите за техния военен разгром са очевидни. Фалуджа беше превзета, започна вече реалният етап за превземането на Мосул, Ракка е в момента обградена както от север, така и от юг. Ключов град в момента е град Манбидж, в който всъщност ще се даде и отговор на въпроса „ще съществува ли кюрдска държавническа институция" или някаква форма на кюрдско регионално присъствие в северната част на Сирия точно в много сложните игри с турската държава. Може би от там ще излезе голямата новина, че всъщност турската държава се намира в момента в една много тежка ситуация, в която те наистина ще трябва да се съобразяват със създаването на някакво кюрдско регионално присъствие като дават своите възможности, своите условия така че да облекчат положението в самата Турция. Не случайно искам да припомня, че преди броени дни Абдула Йоджелан, който е лидерът на ПКК, който с години беше в затвора в Имралъ, беше пуснат под домашен арест. Виждаме, че там протичат много активни процеси, които са свързани с кюрдите в Сирия. От друга страна, притесненията са свързани с това как да стане запълването на вакуума, който оставя „Ислямска държава" в северната част на Сирия. Въртележката е изключително сложна като военни интереси, като геополитически интереси, като най-вече прекрояването на границите. Границите, които бяха начертани преди около век, най-вероятно ще паднат.
Евелин Цанева