Немски правозащитници изпратиха открито писмо до Меркел с призив за подобряване на отношенията с Русия
Секция: СВЯТ
22 Юни 2016 08:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Немски правозащитници изпратиха открито писмо до Меркел с призив за подобряване на отношенията с Русия

/КРОСС/ Немски правозащитници изпратили открито писмо до канцлера на Германия Ангела Меркел с призив да съдейства за подобряване на отношенията с Русия. Инициатор на писмото, под което са поставили подписите си над 100 обществени дейци и политици, е правозащитната международна организация Юристи срещу ядреното оръжие (IALANA).

Текстът на посланието е на разположение на ТАСС и ще бъде публикуван днес — в деня на годишнината от нападението на хитлеристка Германия над СССР.  Писмото ще бъде публикувано и от немските медии.

„Призоваваме най-накрая да се извлекат уроците от тази, превърнала се в най-ужасната война, в името на ново качество на руско-германските отношения“, пишат авторите. Те отбелязват, че руското изкуство е неотменна част от европейската култура. Това може да бъде „база за приятелски отношения“, в рамките на които страните могат да обсъждат актуални проблеми и да преодоляват противоречията, се казва в текста на IALANA.

„В този важен за историята ден — 22 юни 2016 г. ние се обръщаме към канцлера на републиката Ангела Меркел и към федералното правителство: само политика на съгласие с Русия, само политика на решаване на конфликтите и преодоляване на противоречията на базата на международното право е предлага перспектива за мирното бъдеще на Европа“, се казва още в текста на посланието.

Подписалите се под писмото припомнят за Основополагащия акт Русия-НАТО, в който алиансът „се отказва от дългосрочно разполагане на войски в Източна Европа“. „Всички страни в договора (НАТО и Русия, бел. ред.) признават, че не са противници и че безопасността на всички държави в евроатлантическата общност е неделима. Трябва да се върнем към тези задължения, за да можем в средносрочна перспектива да приключим с политиката на двустранни икономически санкции“, отбелязват авторите.