/КРОСС/Правителството одобри позицията на България за редовното заседание на Съвета „Общи въпроси", което ще се проведе на 24 юни в Люксембург, съобщиха от пресцентъра на МС. На заседанието ще бъдат обсъдени резултатите от референдума за членството на Обединеното кралство, който трябва да се проведе на 23 юни.
Позицията на България е, че оставането на Великобритания в ЕС е от общ интерес. За насърчаване на позитивния вот на допитването през февруари България подкрепи новата политическа договореност с Обединеното кралство.
Представителите на държавите-членки ще изразят позиции по първия проект на заключения от Европейския съвет, който ще се проведе на 28 и 29 юни. По въпросите на миграцията е предвидено Европейският съвет да обсъди ситуацията след споразумението ЕС - Турция от март т. г. и да обърне внимание на положението в централното Средиземноморие, където миграционният натиск поддържа същите нива както и през 2015 г. Българската страна ще подкрепи предложението на ЕК за установяване на нова рамка за партньорство под формата на специално адаптирани „пактове" с трети държави по отношение на по-добро управление на миграцията.
Очаква се да бъде направена и оценка на първите резултати от дейността на Европейския фонд за стратегически инвестиции в рамките на Плана за инвестиции в Европа.
Одобрена беше и позицията на България за заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 27 и 28 юни в Люксембург. Предвижда се на него да бъдат приети два проекта на Заключения - относно загубата и разхищението на храна и относно оценката на Плана за действие на ЕС за прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията и на Регламента на ЕС за дървения материал. България подкрепя и двете проектозаключения.
Очаква се също така Председателството да представи актуална информация за резултатите от тристранните срещи по предложението за регламент относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти. Комисията ще информира за развитието на пазара, по-специално по отношение на секторите на млечните продукти, свинското месо и плодовете и зеленчуците, като министрите ще обменят мнения по въпроса. Предвижда се да бъдат приети и препоръките на експертната група за устойчива растителна защита, които България подкрепя.
В областта на рибарството Съветът ще търси постигането на общ подход по предложението за регламент относно устойчивото управление на външните риболовни флотове. България подкрепя изготвения от Председателството компромисен вариант на предложението, както и постигането на общ подход по него.
Предвижда се Комисията да представи своето Съобщение относно консултация за възможностите за риболов за 2017 г.
Правителството се запозна с резултатите от неформалната среща на министрите от ЕС, отговарящи за градската политика. Форумът се проведе на 30 май в Амстердам и основна тема на него беше приемането на Пакт, с който се поставя началото на Градски дневен ред за ЕС. Документът цели да се наложи по-ефективен интегриран и координиран подход към европейските политики и законодателство с потенциално въздействие върху градските зони.
Градският дневен ред за ЕС ще се изпълнява посредством иновативен метод на широки партньорства между представители на държавите-членки, градските власти, Европейската комисия, управляващи органи на оперативни програми, Европейската инвестиционна банка, експерти, неправителствени организации и представители на частния сектор. До края на 2016 г. се очаква да стартират пилотните партньорства по темите жилищна политика, качество на въздуха, градска бедност и миграция.