Президентите Плевнелиев и Гаук потвърдиха стратегическото партньорство на България и ФРГ в ЕС и НАТО
Секция: ПОЛИТИКА
22 Юни 2016 19:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Президентите Плевнелиев и Гаук потвърдиха стратегическото партньорство на България и ФРГ в ЕС и НАТО

/КРОСС/ Федерална република Германия е стратегически партньор и съюзник на България в Европейския съюз и НАТО. Двете държави споделят и отстояват европейските ценности - мир, демокрация, защита на човешките права и свободи, върховенството на закона и са обединени от идеята за изграждането на мирна, обединена и просперираща Европа. Това беше общата позиция на държавния глава Росен Плевнелиев и на президента на ФРГ Йоахим Гаук, които разговаряха днес на „Дондуков" 2. По покана на българския президент, президентът Йоахим Гаук е на тридневно държавно посещение в България.

„Германия е една от страните, от които България черпи най-много опит и идеи за своята модернизация", заяви президентът Росен Плевнелиев и добави, че държавното посещение на Йоахим Гаук у нас „бележи нов етап в развитието на двустранните отношения".

ФРГ е стратегически инвеститор и най-големият търговски партньор на България след присъединяването ни към ЕС, подчерта президентът Плевнелиев. Над 5000 немски фирми развиват дейност у нас, а 1200 от тях имат свое представителство в страната, като за 2015 г. двустранният стокообмен достига 6,3 млрд. евро. Германия е и един от най-големите инвеститори в българската икономика, с обем на инвестициите от над 2,6 млрд. евро, а ежегодно над 620 000 туристи от Германия посещават България, посочи още Росен Плевнелиев. Предстои двамата държавни глави да открият българо-немски бизнес форум, на който ще бъде поставен акцент върху възможностите на страната ни да привлече нови немски инвестиции.

Държавният глава посочи също така, че културният и образователният обмен между страната ни и ФРГ са изключително богати - над 7 000 български студенти учат в германски университети, а повече от 200 000 наши сънародници са избрали Германия за свой дом, които изграждат мостове на сътрудничество и приятелство между двата народа.

„Не мога да не отбележа и двустранното сътрудничество в сферата на правосъдието, вътрешния ред и борбата с корупцията, в изграждането и укрепването на правовата държава у нас", подчерта още президентът. Росен Плевнелиев благодари за бързата реакция и за съгласието на Германия да изпрати свой експерт в мисията за изготвяне на независим анализ на българската прокуратура. Президентът Гаук поздрави българския държавен глава за постигнатия напредък в осъществяването на правосъдната реформа и потвърди готовността на Германия да продължи да подпомага страната ни в този процес.

По думите на президента Плевнелиев в рамките на Европейския съюз България винаги е заемала отговорни позиции и е била част от усилията за намиране на общо европейско решение. „Въпреки че често ни се налага да вземаме трудни решения, ние никога не сме мислили да жертваме европейската солидарност и твърдо стоим зад европейската идея. България е незаобиколим фактор за стабилност на Балканите, помагаме на съседите си по пътя на европейската интеграция, пазим външните граници на Съюза професионално и ефикасно и предоставяме статут на тези бежанци, които отговарят на критериите", посочи държавният глава. Росен Плевнелиев беше категоричен, че независимо от рекордния брой кризи в съседните региони и по света, страната ни е стабилна, работи за своята модернизация с бързи темпове и ще продължи да провежда принципна и балансирана външна политика.

България и Германия категорично подкрепят суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна, стана ясно още на пресконференцията.

Росен Плевнелиев и Йоахим Гаук призоваха и за засилване на сътрудничеството между европейските държави в борбата с тероризма. „Категорични сме, че ЕС не трябва да се поддава на страха, а да отстоява своите ценности и начин на живот", беше позицията на българския държавен глава.

Сътрудничеството на двете държави в НАТО и предстоящата среща на върха през месец юли във Варшава, също бяха обсъдени по време на срещата. „Уверени сме, че във Варшава ще бъде демонстрирано единството и способността на НАТО да гарантира колективната отбрана на всички съюзници, в т.ч. и на държавите от източния и южния фланг", подчерта президентът Плевнелиев.

Държавният глава припомни, че през юни 2015 г. България се присъедини към водената от Германия група съюзнически държави, в рамките на концепцията на НАТО „Рамкова държава", и днес усъвършенства способностите си в сферите на военна медицина, съвместното разузнаване и наблюдение, гражданското и военното сътрудничество. Наскоро беше подписано и ново рамково споразумение за сътрудничество между Министерствата на отбраната на двете държави.

И Росен Плевнелиев, и Йоахим Гаук подчертаха необходимостта от общ европейски подход за справяне с миграционния натиск към Европа. „Бежанската вълна не засяга само отделни страни, а има отношение към целия Съюз. Европа трябва да се фокусира върху решаването на проблемите, пораждащи бежанските потоци и да контролира ефективно външните си граници, спазвайки човешките права", заяви българският държавен глава. Президентът призова за проактивен подход, който да се фокусира върху разрешаването на конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка и подчерта, че страната ни е добър пример за стриктно спазване на европейските правила и регистрира всички имигранти, които влизат в страната", заяви още държавният глава. „В интерес на общата сигурност е България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенгенското пространство", добави още президентът.

В отговор на журналистически въпрос и двамата президенти изразиха надежда гражданите на Великобритания да подкрепят оставането на Обединеното кралство в ЕС.

По-рано днес президентът Росен Плевнелиев удостои своя германски колега президента Йоахим Гаук с най-високото държавно отличие на Република България орден „Стара планина" с лента „за неговите изключителни заслуги за укрепване на двустранните отношения и за неговото лидерство и визионерство за изграждане на мирна, демократична и обединена Европа". Росен Плевнелиев припомни и приноса на Йоахим Гаук като дисидент през периода на тоталитаризма и нееднократно отправяните от него послания да не са забравят уроците, научени от тоталитарните режими през ХХ век.