Кораб стана храм за жени поклонници
Секция: Туризъм
23 Юни 2016 08:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кораб стана храм за жени поклонници

/КРОСС/ Монаси донесоха с лодка мощите на девет светци от манастирите на Света гора

Жени на път за Атон? Да, това е възможно! На 11 юни се проведе седмият поклоннически тур за жени и семейства в морето край Света гора. С благословията на двама патриарси – руския Кирил и българския Неофит, със съдействието на посолството на Русия в София, Руската църква с Архимандрит Филип и Балканското Атонско Сдружение към Света гора – Атон, 115 жени, деца и мъже се поклониха на светинята. За пръв път Балканското Атонско Сдружение е организирало женско поклонение през 2011 г. Сега българи и руснаци тръгнаха за Света гора, да се помолят заедно на Светата гора, за да се помолят заедно, защото православната вяра е най-силният обединяващ фактор на славянските народи. Миряните от Николския храм, известен като Руската църква в София, се обединиха с дипломатите от руското посолство. Към поклонниците се присъедини и голяма група вярващи от Кюстендил, организирани от кмета на града. Това бяха преподаватели и деца, изучаващи основите на православното вероучение. Кюстендилските хлапета бяха придружени от преподавателите по вероучение Христина Петрова и Калина Пейчева. На път за Светата местност се беше отправил и политикът Георгий Неделчев, председател на националния съвет на партия “Български съюз за пряка демокрация”. С благословията на двамата патриарси корабът отплава към водите на Атон, минавайки според правилата на 500 м от брега.

Красивите манастири бяха накацали между скалите на планината като ястреби

в гнездата си, сякаш са предопределени за това място и винаги са били тук. Дори на кораба ни обзе усещането за спокойствието и дълбочината на замисъла – да живееш в отшелничество, с молитви, далеч от цивилизацията. Ескорт от огромни чайки ни съпровождаше през цялото пътуване, сякаш бяха пратени за охрана по въздуха.

 

Както е известно, посещението на жени в Света гора е абсолютно забранено. Това става с императорски хрисовул през 1060 година. Дори и животни от женски пол не могат да се внасят в монашеската република, с изключение на кокошки, които снасят яйцата, необходими за Великден и за направата на бои от черупките им, използвани в зографисването на икони. Носят се непотвърдени слухове, че по времето на гръцката гражданска война Атон е бил убежище за много бежанци, между които е имало жени, деца и девойки. И за да не нарушаваме правилника, нашето пътешествие из светите води бе благословено по каноните на православието от висшите църковни служители. Въпреки че поклонението се осъществи на кораб и по вода, жените спазиха строгия дрескод за случая – дълги до земята поли и кърпи на главите. Председателя на Балканското Атонско Сдружение Андрей Кристов разказваше на миряните историята на всеки от манастирите, покрай които минавахме. Великата Лавра е първи в йерархията на атонските манастири. През десетте века на своето съществуване запазва това първенство заради своето благосъстояние и безценните предмети, които съхранява. Разположен е в югоизточния край на полуострова върху стръмна, висока 150 метра скала в подножието на планината Атон. Основан е през 963 г. от монаха Атанасий Атонски, който поставил началото на атонската монашеска общност. В манастира има общо 37 параклиса.

Библиотеката на Великата Лавра съдържа 2046 ръкописа

165 ръкописни книги и 30 000 печатни. В манастира се пазят и реликви, сред които част от плащеницата на Исус Христос и мощи на много светци. В тази обител живеят 64 монаси.

Ватопед е най-населен, в него обитават 163 монаси от различни страни. Ивирон е със 71 монаха, Хилендарския – с 92 божии служители, Дионисиат – със 71, Кутлумуш – с 86, Пантократор с 25, Ксиропотам също с толкова. Българският Зографски манастир е населяван от 48 монаха, в Дохиар живеят само трима души. Каракал е с 60 обитатели, Филотей – също. В Симонопетра живеят 94, в Свети Павел – 112, в Ставроникита – 42, в Ксенофонт – 123 монаси от няколко националности, дори и от САЩ. В Григориат има 107 божи служители, в Есфигмен – 121. В огромния руски манастир Пантелеймон с 88 монаси само преди седмица на посещение бяха президентът на Русия Владимир Путин и руският патриарх Кирил. Констамонит е с 44 духовници.

Докато съзерцавахме манастирите, изведнъж корабът ни се приближи до брега на по-малко от позволените 500 м растояние! Дали не съгрешихме? Не, това беше, за да улесним монасите, които пътуваха към нас с малка лодка от манастира Ксенофонт. Носеха нещо в огромен син куфар – мощите на 9 светии за молебена и светата литургия, която се проведе на кораба. За три часа и половина морският съд се превърна в храм!

Бяха изнесени частиците от дървото на Животворящия Кръст Господен

мощите на светите апостоли Андрей Първозванец, Варнава и Филип, на св. Василий Великий, на св. Анна Праведна, част от главата на свети архидякон Стефан, частица от светите мощи /главата/ на св. Великомъченик Пантелеймон, десницата на свети великомъченик Георгий Победоносец, костица от левия крак на света великомъченица Марина. Молебен пред атонските светини бе отслужен от отеца на манастир Ксенофонт иеросхимонах Моисей и настоятеля на Николския храм -Подворие – Руската църква в София – архимандрит Филип. Божествената служба във водите на Атон разчувства всички поклонници, дошли да се помолят. Най-малката християнка беше едва на 5, а най-възрастната – на 75 години. По време на службата отец Филип прочете за здраве на глас над 350 имена, които богомолците му бяха написали на бележки. Листчетата с близките им, които са във вечните покои на небесата, ги взеха монасите от манастира, за да ги прочетат в специална литургия. Вълнуващо бе, че докато архимандритът произнасяше имената, ролята на църковния хор поеха самите присъстващи, които пееха задружно “Господи, помилуй!”. А на песнопението пригласяха само вълните и вятърът. Дори чайките смирено се скриха зад облаците. Всички богомолци се докоснаха до мощите на светците.

 

Страдащите със сълзи на очи се молиха на св. Пантелеймон за изцеление

Миряните получиха иконки с образа на Чудотворната икона на св. Георгий Победоносец, осветени в светогорския манастир Ксенофонт, както и ленти от манастира Ватопед, осветени върху Великия пояс на Света Богородица. Колко много значи за всеки вярващ да занесе на близките си и да внесе в дома си осветена икона от светата обител!

 

До манастира Св. Павел корабът обърна посоката си и пое обратно, където отново щеше да се срещне с лодката на монасите. Може би защото малко бяхме нарушили водната граница, морето на връщане ни се разсърди. Започна силно вълнение. Отците идваха да си приберат светите мощи и да се сбогуват с богомолците. Лодката им отново беше пълна, този път с нещо много по-голямо от синия куфар. Монасите бяха изработили собственоръчно два огромни кръста, които дариха на женския манастир “Свети Йоан Предтеча”, разположен до българо-гръцката граница. Мъжете от групата трябваше да доставят кръстовете на монахините.

Така завърши седмото по ред поклонение на жени и техните семейства във водите на Света гора Атон. Ето че и корабът може да се превърне в храм, стига вярата да е истинска, силна, дълбока и осъзната. Веднъж осъзнае ли човек силата й, разбира и мисията си, за която е изпратен от Бога на този свят. Храмът може да е навсякъде, ако е изграден в основите си от мир и любов. Защото Бог е любов.

Архангел Гавраил дал молитвата “Достойно есть”

Поклонничеството на светините в Света гора Атон бе посветено на 1000 години руско присъствие в Атон и се проведе точно в деня, когато Българската православна църква почита атонската чудотворна икона “Достойно есть”. Тази икона е символ на Светата гора Атон. А легендата гласи, че когато иконата е била в столицата на Атон, по време на вечерната литургия български монах изведнъж видял до себе си Архангел Гавраил, който му рекъл, че се моли неправилно. И тогава станало чудо – Архангел Гавраил изписал на камъка до иконата молитвата “Достойно есть”. Сега тази молитва се чете два пъти на ден във всички православни храмове по целия свят, а иконата, до която е стоял българският монах, се превръща в символ на Атон.

Как Джон от Тексас стана отец Еремия

Лодката, която превозваше мощите на светците, бе управлявана от монаха Еремия. Казаха ми, че е от Тексас, САЩ. Истинското му име е Джон Бърсън. Преди 20 г. 25-годишният тогава младеж дошъл от Тексас като турист в Гърция. Чул за това място и решил да го посети. След като взел специалната “входна виза”, никога повече не поискал изходна. Хвърлил си американския паспорт и завинаги останал в Атон, омагьосан от невидимата сила и аурата но това вълшебно място. Младежът приел източноправославното християнство и станал монах с името Еремия. Никога не поискал да се върне в цивилизацията. Преди две седмици за пръв път след двадесет години, родителите му пристигнали в Уранополис. Главният игумен му разрешил да излезе за няколко часа и да се види с тях. Еремия едва ги познал след толкова време. Вероятно и те са разпознали трудно малкия Джони в 45-годишния мъж с прошарена дълга брада. Но родителите му били категорични – решават да продадат огромното си имение и фермата в Тексас и да купят къща близо до сина си в Урополис.

Ханс от Германия прослави Хилендар с уменията си

Германецът Ханс също дошъл преди повече от двадесет години като обикновен поклонник в Атон. Имал златни ръце и перфектни познания по архитектура и строителство. Без много да му мисли, младежът решил да прекара остатъка от живота си в Света гора. Останал като послушник в сръбския манастир Хилендарски. Дали му задача да възстанови пристанището. Германският монах не просто свършил работата, но направил пристана много по хубав, удобен и по-практичен от първоначалното. Една след друга строителните работи изниквали от само себе си, а славата на послушника се разнесла из целия полуостостров. Междувременно той станал монах Анастасий. Един ден в Светата гора пристигнал сръбският патриарх Ириней, който бил толкова впечатлен от строителните умения на Анастасий, че го повишил в архимандрит и го взел като главен игумен в манастира в Черна гора.

Много са примерите, когато обикновени посетители остават завинаги в Светата гора. Като например историята за англичанина, дошъл от “Св. Павел” в Лондон и останал завинаги в манастира Ватопед. В манастирите живеят австрийци, германци, французи, англичани, руснаци, българи, сърби, грузинци, румънци. Всички те носят своята история, но крайната цел е една – да служат на Бога.

Автор: Оля Ал-Ахмед

Фото : Оля Ал-Ахмед

Източник: в. “Стандарт”