Н. Василев: Светът няма да спре, ако има Брекзит
Секция: ПОЛИТИКА
23 Юни 2016 12:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Н. Василев: Светът няма да спре, ако има Брекзит

/КРОСС/Светът няма да спре, ако има Брекзит. Това заяви в студиото на предаването „Здравей, България" по Нова телевизия бившият икономически министър Николай Василев. Той уточни, че британците могат да си спретнат една рецесия, която никой не е очаквал. Според Василев това не е математически въпрос, а психологически.

Вижда му се странно, че Великобритания, която до преди 100-200 години владеела половината свят, се сравнявала с държави с джобен размер като Норвегия и Швейцария. Николай Василев смята, че фактът, че Швейцария от стотици години живее добре, нямал нищо общо с това дали е в ЕС или не.

По думите му Великобритания живеела с миналото, но хората там трябвало да знаят, че като излязат от ЕС, ще станат средна ръка световна държава. ЕС бил бавен, залязващ и щял да бъде изместен от Северна Америка и Югоизточна Азия. Като цяло Европа бил континент средна ръка.

Той смята, че няма да има Брекзит, но спорен бил въпросът кой ще спечели повече. Николай Василев е на мнение, че Великобритания ще загуби, но Европа може би щяла да загуби повече, защото утре нищо нямало да бъде същото. Той прогнозира, че е много вероятно след седмици хора в Берлин и Париж да зададат въпроса и ние да излезем от ЕС. „Накрая може и да няма съюз или в него да останат България, Румъния и Македония, например", каза още бившият икономически министър.

От своя страна преводачът Мариана Хил заяви, че по принцип не вярва в референдумите. Статистиката в добре развитите държави била показала, че хората се страхуват от промяната, когато животът им е уреден. Те обикновено гласували за запазване на статуквото.

По мнението на Хил най-сериозният проблем е, че Брюксел цикли. Той не можел да се справи с мигрантската криза, има много сериозни проблеми с бързината на взимане на решения. Именно затова британците виждали, че Брюксел не работи ефективно, коментира още тя.