/КРОСС/ Румънци вече изкупуват първите български кайсии, съобщи председателят на Съюза на дунавските овощари Николай Колев за „Труд". 80 на сто от българското производство отива за износ, допълни той. В същото време у нас масово се продава гръцка кайсия. Цената на родното производство тази година ще е по-висока, защото реколтата пострада сериозно от измръзвания, както и от дъждовната пролет. На едро килограм кайсии се продава по 1,55 лв., показват данните на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Румънците изкупиха и част от реколтата от български череши. Традиционно те са голям потребител, съобщи и Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България. Съседите плащат по 1,30-1,50 евро за килограм. Бусове чакат пред градините и вземат стоката директно от производителите.
Български череши се изнасят и за Германия, Швеция, Хърватска и Беларус. Това е най-експортният плод у нас, допълни Трифонов.
По данни на Евростат българските череши през миналата година са били около 50 хил. тона или 5,7 на сто от общо произведените в ЕС 882 хил. тона.
Европейците ядат най-много ябълки от Полша, домати от Италия и краставици от Испания, показва още анализът на статистическата служба за селскостопанската продукция през 2015 г. в ЕС-28.
Италия произвежда повече от една трета от всички домати в ЕС, а Испания дава около 30 процента от продукцията на краставици в съюза. Първенец на Европа при морковите е Великобритания.
България има доста скромен дял в производството на плодове и зеленчуци в ЕС. Страната ни е произвела през миналата година 57 хиляди тона ябълки - едва 0,5 на сто от общо произведените в ЕС 12,7 милиона тона.
Произведените праскови у нас са били 32,5 хил. тона или 1,2 на сто от общо 2,8 млн. тона в ЕС.
Най-силно през миналата година е било производството на домати у нас - 122 хил. тона или 0,7 на сто от произведените общо в ЕС 17,6 млн. тона домати. Произведените краставици у нас са били 46 хил. тона - близо 2 на сто от 2,3 млн. тона в ЕС.