Неков: Чрез европейските схеми за качество можем да защитим българската кулинарна традиция
Секция: ПОЛИТИКА
24 Юни 2016 14:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Неков: Чрез европейските схеми за качество можем да защитим българската кулинарна традиция

/КРОСС/„Няма как страна като България с толкова разнородни традиции и богата история да не търси своето място и на кулинарната карта на Европа. Чрез европейските схеми за качество силно вярвам, че можем да го постигнем". Това заяви евродепутатът от БСП Момчил Неков на Конференция „Година на географските означения - Да защитим българския вкус!, провела се в Дома на Европа в София" Според него чрез тези означения Европа показва на своите потребители, че традицията все още се цени и търси. „Вярвам, че и нашата кулинарна традиция може да се запази и чрез своята работа и настоящата инициатива ще работя за това", допълни той.

Неков разказа как е започнала инициативата. „Още в началото на настоящия мандат на ЕП инициирах редица срещи с представители на браншови организации от сектор „Земеделие". Срещнах се и с български производители и фермери, които споделиха притеснението си, че традиционните български сортове изчезват", обясни евродепутатът. Според него в България през последните години навлизат много и разнообразни видове посадъчен материал от други държави. „Този материал обаче е пригоден за почвено-климатичните условия на тези държави и в крайна сметка не дава същите характеристики на крайния продукт както българските сортове. Освен с традиционния си характер, тези продукти са известни и със своя вкус. В тази връзка реших да инициирам кампания посветена именно на неговата защита - Да защитим българския вкус", уточни той.

„Споразумението за трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции е това, което предизвика моето недоумение за това къде Европейския съюз позиционира България. В отговор на мое запитване дали двата български продукта, защитени по схемите за качество, ще бъдат включени в преговорния пакет за защита на американския пазар, комисар Хоган ме информира, че продуктите - българско розово масло и горнооряховски суджук няма да бъдат добавени, заради това, че не отговарят на условието за икономическо значение на пазар в САЩ", подчерта Неков и уточни, че Еврокомисията не би защитила тези продукти от имитации или злоупотреба. По неговите думи Европейският съюз дава опека на производството в региони, които са периферни за или извън големите икономически производства. И системата очевидно работи, защото държави членки от целия ЕС, а и дори от страни извън него, защитават продукти като бройката им е вече близо 1 300 по схемите за географските означения. „След една успешна защита продуктът, освен че получава право на защита като интелектуална собственост, но и неговото присъствие на пазара има потенциала да се засили. Останалите потребители започват да правят асоциация между един качествен продукт и конкретен регион", каза още евродепутатът от левицата. Неков подчерта, че когато продуктът увеличава своето пазарно присъствие, то ще има и повишаване на търсенето, което означава и увеличаване на производството и трудовата заетост. Като пример посочи Куртовският розов домат. „Той се отглежда традиционно в село Куртово Конаре и в съседните на него села. Когато той бъде успешно защитен, то неговото отглеждане и пакетиране ще гарантират наемане на местна работна ръка", обясни той. Неков видя в схемите и механизъм за създаване на трудова заетост в икономически по-негъвкави райони като например планинските. Според него те имат по-ограничени възможности като инфраструктура, достъп до пазари и потребители, но от друга страна пък имат микроклимат и създават уникални условия, в които се създават и съхраняват продукти.

Момчил Неков изтъкна, че чрез защитата на продукти се съхраняват автентичността и традицията, а от там и автентичния вкус. „Продуктите са отпечатък в съвремието от историята на региона. С тяхното популяризиране се увеличава и туристическата привлекателност на регионите, а от това печелят те самите", каза още той.

„Задачата ни за идентифициране на продукти беше свързана с доста работа, но намирането на потенциални кандидати беше подпомогнато от намирането на партньор и мога смело да заявя, че намерих такъв в лицето на Слоу Фуд в България", коментира Неков. Той представи карта, на която са отбелязани всички така наречени „български столици на вкуса". Сред посочените продукти са: Куртовски розов домат и куртовска капия от село Куртово конаре, община Стамболийски, Пловдивско; Месо от източнобалканска свиня, характерна за областите Шумен, Варна и Бургас; Еленски Бут, община Елена, област Велико Търново; Странджански чай, област Бургас; Реселешки воден лук, село Реселец, община Червен бряг, област Плевен; Смилянски фасул, кметства Смилян, Могилица, Арда, област Смолян; Сол от поддържан резерват Атанасовско езеро, община Бургас; Чипровски обге, община Чипровци, област Монтана; Куткус от Брезница, община Гоце Делчев; Меурче от Разлога; Садовски фъстък, община Садово, област Пловдив.

На събитието присъстваха Десислава Димитрова - председател на Слоу Фуд, Янка Казакова - д-р от Бизнес факултета на УНСС; Радостина Донева - председател на Асоциация за развъждане и съхранение на Източнобалканската свиня, Емилия Шушарова - секретар на Народно Читалище „Любен Каравелов" - 1897 от Куртово Конаре; Атанас Атанасов - производител на Реселешки воден лук и Мария Симеонова - главен експерт от община Елена. Гостите дегустираха и продуктите с потенциал за еврозащита.