Цв. Цветанов: Стокообменът между България и Китай бележи ръст
Секция: ПОЛИТИКА
24 Юни 2016 14:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цв. Цветанов: Стокообменът между България и Китай бележи ръст

/КРОСС/ Земеделие, икономика, образование, туризъм - всички тези сектори дават добри възможности за развитие на добри връзки между България и Китай. Показателно за отношенията между двете страни е това, че стокообменът бележи ръст. Това каза председателят на Парламентарната група на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов по време на среща с делегация от Китай, водена от Ли Гуоин - заместник-секретар на партиен комитет на провинция Анхуй. 

По време на разговорите бяха обсъдени възможностите за сътрудничество между Китай и България. Цветанов подчерта, че посещенията на премиера Бойко Борисов, на президента Росен Плевнелиев и предстоящата визита на председателя на парламента Цецка Цачева и министри в Китай са знак от най-високо държавно ниво за засилване на връзките между двете страни. Председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Менда Стоянова и председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев представиха възможности за бъдещи инвестиции в България.

Цветан Цветанов обясни пред китайските представители, че една от емблемите на страната ни е туризмът. „България е красива страна с четири сезона. Имаме прекрасни условия за развитие на земеделие. Има добро взаимодействие между Софийския университет и университетите в Китай. АМ „Тракия" и АМ „Марица", железопътната връзка и доброто геостратегическо разположение на България дават много възможности за развитие и за бизнес в региона", посочи Цветанов и изрази възхищението си от постигнатото от Китай в икономически план.

„Тези посещения от българска и китайска страна целят да затвърдят и надградят постигнатото в двустранните отношения между София и Пекин", каза още зам.-председателят на ГЕРБ.

От своя страна, Ли Гуоин заяви, че визитите в Китай от българска страна стимулира сътрудничеството между двете страни в много сектори. „България е една от първите държави, установили дипломатически отношения с Китай и ние никога няма да го забравим. Връзките между нашите правителства са изключително удовлетворителни. Промениха се много фактори в международен план, но нашите отношения запазиха своята стабилност и продължаваме да работим за развитието на сътрудничеството ни в дългосрочен план. Отношенията между Китай и България и между двете партии имат възможност за бъдещо ползотворно развитие", категоричен бе заместник-секретарят на партийния комитет на провинция Анхуй. Гуоин акцентира върху международната стратегия „Един пояс, един път" и върху механизма 16+1. По думите му, България е на пътя на коприната. „Обновяване на "Пътя на коприната" е стратегическа цел през следващите години и трябва да си припомним добре, че България е важна точка по този път. В рамките на новия път смятам, че сътрудничеството между държавите ни има още по-голям потенциал и трябва да продължим да полагаме усилия за това. България участва активно в платформата и форумите, свързани с механизма 16+1", заяви Ли Гуоин.

Китайските представители обясниха, че в състава на делегацията са включени и представители на бизнеса. Ли Гуоин посочи, че в Българо-китайски форум за икономическо и търговско сътрудничество, който се проведе вчера в София, са участвали представители на всички мощни компании в китайската провинция Анхуй. „Убеден съм, че сътрудничеството между страните ни в сферата на земеделието ще има още по-голямо развитие в бъдеще. Всички оценяваме качествата на българското кисело мляко, българското вино и българското розово масло", заяви още той.

В края на срещата българските представители получиха покана от г-н Ли Гуоин да посетят провинцията Анхуй, за да представят бъдещи двустранни проекти за сътрудничество.