Белгиец ще води преговорите за излизане на Великобритания
Секция: СВЯТ
26 Юни 2016 14:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Белгиец ще води преговорите за излизане на Великобритания

/КРОСС/Белгийски дипломат, работещ за Съвета на ЕС, ще ръководи преговорите по излизането на Великобритания. Дидие Сейоуз беше назначен за главен преговарящ от председателя на Съвета Доналд Туск.

Белгиецът ще координира преговорите от името на Европейския съюз. Решението на Туск предрешава въпроса как ще се организира излизането и дали то ще се направлява от Европейската комисия или от страните членки.

Дидие Сейоуз беше шеф на кабинета на предшественика на Туск - Херман ван Ромпой, а преди това е бил говорител на Ги Верхофстат, когато той беше премиер на Белгия между 1999 и 2008 г. Досега Сейоуз отговаряше за транспорта, телекома и енергийните въпроси в Съвета на ЕС.

Процедурата по излизане започва едва, след като Великобритания информира официално Съвета, че желае да напусне. Целта на преговорите е да се уточнят подробно условията, по които да стане това, както и новите правила, по които те ще се управляват.

Според Лисабонския договор Съветът ще приеме преговорен мандат, който трябва да бъде предложен от Европейската комисия. "Днес посланиците на оставащите 27 държави се събират в Брюксел за първи път без британския си колега, за да подготвят срещата на върха на европейските лидери във вторник и сряда. Тъй като Великобритания не може да участва в дебатите между европейските членки по напускането си, Дейвид Камерън ще си тръгне по-рано от Брюксел.

Останалите премиери и президенти в сряда ще дебатират как ще процедират след референдума за излизането. Към фактическо начало на преговорите обаче няма да се пристъпи преди Лондон да изпрати официално писмо, че си тръгва.

В петък подавайки оставка британският премиер заяви, че това няма да се случи преди октомври, когато бъде излъчен неговият приемни. Европейският парламент и Европейската комисия обаче настояват процедурата да се стартира незабавно, за да не се засилва несигурността.