NI разказа защо е възможен конфликт между Русия и САЩ в Сирия
Секция: СВЯТ
27 Юни 2016 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
NI разказа защо е възможен конфликт между Русия и САЩ в Сирия

/КРОСС/ Неотдавнашният инцидент с руските и американските военни самолети в Сирия отново ни накара да се замислим, ще успеят ли страните да избегнат въздушния сблъсък и военната конфронтация, пише журналистът Майкъл Пек за списание The National Interest.

Миналата седмица Пентагонът заяви, че руските ВКС уж са нанесли удари по отрядите на контролираната от САЩ опозиция в района Ал-Танфа, които се сражавали срещу ИД. По-късно американската страна заяви, че пилотите от ВВС на САЩ се опитали да се свържат с руските си колеги по време на въздушните им удари по по-рано установения канал за връзка, но не успели. Министерството на отбраната обяви, че руската авиация предварително е предупредила САЩ за планираната операция, но американците не са предоставили на Русия координатите на районите, в които действат отрядите на опозицията.

Теоретично, полетите на руската и американската авиация в Сирия не би трябвало да имат проблеми помежду си — страните създадоха линия за спешна връзка, макар в момента от гледна точка на военната комуникация тя да не работи ефективно. Освен това, Москва и Вашингтон „нямат никаква причина за конфликт“. Терористите в Сирия нямат авиация и в случай на сблъсък във въздуха нито САЩ, нито Русия могат да се оправдаят с това, че пилотите са помислили, че пред тях е самолет на ИД, пише журналистът.

Русия има военна база в Сирия, а САЩ войска със специално предназначение. Нито Москва, нито Вашингтон ,обаче, разполагат с толкова голямо количество задействани военни сили, за да може авиацията и на двете страни „случайно да бомбардира чуждия лагер“, твърди Майкъл Пек.

Това означава, че ако все пак възникне въздушен сблъсък, то ще значи, че Белият дом е решил, че защитата на бойците, спонсорирани от тях, си струва, за да се започне война с Русия. Или РФ внезапно да реши да защитава силите на „Хизбула“ или Иран. Обаче и едното, и другото са малко вероятни, тъй като „правилата на играта“ са определени и известни на всички страни, пише журналистът.

Независимо от това, за сблъсък е достатъчна повреда в уреда за откриване, неизправност в програмното обезпечение на самолета или просто нервен пилот. Русия и САЩ „водят две различни въздушни кампании в една и съща страна“. Москва и Вашингтон имат еднакви цели — борбата с ИД, но те подкрепят напълно различни групировки вътре в страната. Нещо повече, страните имат стар конфликт и дълбоко вкоренени подозрения една към друга, отбелязва Майкъл Пек.

Според анализатора, въздушното пространство над Сирия е твърде малко и за Русия, и за САЩ, и ако страните продължават военните действия във въздуха в дългосрочна перспектива, то са възможни три сценария за събитията там: една от страните ще изведе своите сили от Сирия и ще предостави на другата страна правото да бомбардира ИД; Русия или САЩ ще се договорят за общо командване над всички въздушни операции, в противен случай рано или късно нещата ще стигнат до кръвопролитие.