/КРОСС/ ЕС трябва да се раздели цивилизовано с Великобритания. Ако се стигне до ряздала, тя ще стане бавно, макар че е необходимо да стане бързо. Трябва да се съкрати времето на несигурност. Колкото по-дълъг е този период, толкова по-големи щети ще има. Ако има развод, той ще бъде доста скъп, както за Обединеното кралство, така и за Европа.
Това заяви в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR бившият премиер Пламен Орешарски, който коментира изборa на Brexit от гражданите на Великобритания. Според него "ентусиастите преди референдума вече не са чак такива ентусиасти" и напускането на ЕС не е сигурно.
"Само за ден бяха изтрити много милиарди от фондовете и банките от обезценка на активи. С над 10% е обезценен и паундът, така обедняват английските граждани. Това не е добра новина за еврото, напускането на Великобритания ще му повлияе негативно, защото напуска втората икономика в Европа", обясни още финансистът.
Пламен Орешарски посочи, че е противник на по-нататъшни отстъпки към Обединеното кралство. Според него то трябва да остане в свободната икономическа зона, като си плаща съответните такси.
"Предстои дълъг процес на избистряне на концепцията в самото Обединено кралство. То е застрашено от разпадане. Референдумите в Шотландия и Северна Ирландия чукат на вратата. Противоречията няма да позволяват, на който и да е премиер, да стартира член 50. Може би това ще бъде Борис Джонсън", коментира още експертът.
Бившият премиер прогнозира, че животът на нашите сънародници във Великобритания ще стане по-труден.
"Не знаем какъв ще е статутът на нашите студенти, какви ще са таксите им. Нашите работници там вече стават с по-малко възнаграждение. Прави са да искат заплащане в евро, в една по-стабилна валута. Никой не е застрахован срещу обезценка на съответната валута", каза още Орешарски.
Той е категоричен, че България ще загуби от евентуално напускане на Великобритания, защото самият ЕС става по-непривлекателен, като бизнес и инвестиционна дестинация. "Освен това ние сме бенефициент, а Великобритания е донор в ЕС", уточни Орешарски.