Томчо Томов: Професионалното образование в България е в упадък
Секция: ИКОНОМИКА
27 Юни 2016 10:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Томчо Томов: Професионалното образование в България е в упадък

/КРОСС/ Оценката на БСК за възможностите за развитие на професионалното образование и обучение в България се базира на наблюдения на членовете на Камарата и на проучвания, осъществявани през последните 5 години. Анализът от одита на Сметната палата потвърждава всички становища, изводи и препоръки.
Това каза за Националното радио Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите в БСК, който допълни, че всички препоръки са включени в новия проект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение. Необходимо е обаче да се промени и практиката, заяви той:

Оценките - нашите, и на Сметната палата, и на други институции, а също има и оценки на ЕК за професионалното образование - са, че професионалното образование в България е в упадък. Много са проблемите, които могат да се поставят. Те са свързани, както с качеството, така и с липсата на мотивация и интерес изобщо на младите хора към професионално образование, състоянието на педагогическите кадри - има много сериозно застаряване там, бягството на младите хора от тези професии и най-вече с липсата на практически умения.

В основата на мотивацията стоят семейството, митът за професионалната реализация и стремежът за висше образование, често без да се мисли дали има перспектива и работа за придобитата специалност, отчете Томов. Икономиката изпитва глад за специалисти със средно професионално образование и предлага добри заплати, отчете той.

Младите хора бягат от математиката и имат нагласа да странят от производството и промишлеността, допълни той.

Предлагаме сериозна реформа в системата за кариерно ориентиране, която не може да стои в кабинети, а трябва да навлезе в училището. Предлагаме да се създадат по-гъвкави възможности за финансиране - нов модел за финансиране на професионалните гимназии, с участие на бизнеса.

Томов e категоричен, че младите трябва да усвояват знания, които да могат да прилагат в практиката, а не да се „налива знание след знание" само заради изпитите, след което да се забравя. Предлага се на децата да бъде дадено право на информиране и участие в процесите.