/КРОСС/Или министър-председателят не може да контролира своите министри, или си позволява действия, които трябва да бъдат обсъдени в Народното събрание.
Това казва в интервю за в. "Земя" независимият депутат Велизар Енчев в коментар на темата за Черноморската флотилия на НАТО, която, по думите му, не е приключила.
Премиерът на тази съвместна пресконференция с Плевнелиев и военния министър се опита да играе някакви игри за замазване на очите на електората, коментира Велизар Енчев. По същество обаче той дава картбланш за създаването на такава флотилия или поне за разговори с наше съгласие за създаването й, допълва той.
По-скандалното обаче за него е съгласието на Ненчев за изпращане на въпросните 400 бойци, тъй като това, по думите му, предложение не е обсъждано на Министерски съвет и не е влизало в Народното събрание, нито е гласувано. "Поради което, на 16 юни внесох въпрос към военния министър и го питам има ли правителствено решение. След като България е парламентарна република, то как Ненчев си позволява такъв ангажимент към НАТО, след като парламента нито е обсъждал подобна идея, нито е гласувал подобно решение", пита депутатът. Той припомня и член 84 на Конституцията, параграф 84, алинея 11 гласи, че изпращането на български военни зад граница става само след решение на Народното събрание.
В случая Ненчев грубо погазва конституцията на Република България. За мен на министър Ненчев трябва да му се иска незабавно оставката, категоричен е независимият депутат.
Според Велизар Енчев и на срещата на върха на НАТО във Варшава България може да приема ангажименти, които не са одобрени от Народното събрание.
Вече има внесени предложения и от мен, и от колеги от БСП, да се изработи единна национална позиция, която да бъде изнесена от българската делегация на срещата във Варшава. Тази национална позиция и по въпроса за флотилията, и за участието ни с рота в бригадата на НАТО трябва да бъде изработена в Народното събрание. Първо, в Парламентарната комисия по отбрана, след това в тази по външна политика и накрая в Пленарна зала и тази позиция да бъде дадена като директива на тези наши представители. В обратния случай отново ще гледаме самоволни действия на президента и на министрите, коментира той.
Енчев подозира, че "след срещата във Варшава отново могат да бъдат приети някакви ангажименти, които отново ще бъдат оправдани от Бойко Борисов по същия елементарен и наивен начин, а по същество ние ще се присъединим към ястребите в НАТО, които в последните 25-26 години извършват една добре планирана стратегия за обграждането на Русия с държави-членки на военния пакт".
Това поведение на НАТО нарушава договореностите, постигнати между Горбачов и американския президент, които предполагаха взаимно разпускане на двата пакта - Варшавският пакт, което се случи и НАТО, което не се случи, коментира депутатът.
Можем да говорим за един мащабен сценарий за дестабилизация на Русия и поставяне на колене на руската държава не само в политически, но и във военен и геополитически план, заключва той.
Велизар Енчев е вносител на проект за декларация, в която се казва, че от българска територия няма да се извършват нападения спрямо Русия. Декларацията е по инициатива на много организации и е изключително важна, тъй като тя предлага нещо, което досега не е предлагано в Народното събрание - територията, въздушното пространство и акваторията на Република България да не бъдат използвани като плацдарм за извършване на въоръжени действия и нападения над територията на Русия, уточни той.
Според нас тази декларация ще даде възможност на България да се утвърди като миротворчески фактор както на Балканите, така и в Черноморския регион. Такава позиция си позволява премиерът на Унгария Виктор Орбан, гръцкият му колега Ципрас, германският външен министър Щайнмайер, и италианският премиер Матео Ренци, да не говорим за позициите на Чехия и Словакия. Предложението ни означава, че от наши териториални води и от наша територия да не бъдат изстрелвани ракети срещу Русия, визираме НАТО. Нито пък да излитат самолети,които ще атакуват руски обекти, визираме натовските бази в Граф Игнатиево и летището в Безмер. Припомням, че по времето на Втората световна война Царство България е единствената държава от Тристранния пакт, която не изпраща войски на Източния фронт, като тогавашното ръководство на страната преценява, че подобно действие ще доведе до пълен разпад на българската армия, поради вкоренените русофилски настроения сред българския народ. И благодарение на това обстоятелство и благодарение на Отечествената война, в която дадохме 30 хиляди жертви, България запази Южна Добруджа и не бе принудена да отстъпва свои територии на страните-победителки. Тези исторически паралели трябва да бъдат обеца на ухото на всички български политици. Аз смятам, че парламентарното мнозинство ще отхвърли тази декларация, поради своята вкоренена русофобия и слугински комплекс към нашите евро-атлантически партньори, казва още Енчев.
Той е категоричен, че пътят пред България, за да рестартира отново контактите с Русия, е един - предсрочни избори, които е хубаво да се случат възможно най-бързо, да бъде избрано ново парламентарно мнозинство, което да провежда такава разумна политика.