Световната преса за извинението на Ердоган: Геополитически сметки
Секция: СВЯТ
28 Юни 2016 12:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Световната преса за извинението на Ердоган: Геополитически сметки

/КРОСС/ На 27 юни турският президент Реджеп Тайип Ердоган изпрати до руския си колега Владимир Путин писмо, съдържащо извинение за смъртта на пилота на руския изтребител Су-24, свален от турските ВВС в небето над Сирия през ноември миналата година. Световната преса реагира веднага на тази стъпка, предприета от турския лидер, пише РИА Новости.

Редица медии считат, че през последните няколко години Ердоган е довел Турция до състояние на необявена международна изолация, а извиненията пред Русия са опит до известна степен да се смекчи външнополитическото напрежение, което Анкара сама е създала.

Американското издание The Washington Post пише, че „един от най-авторитарните лидери в региона“ е започнал да разрешава външнополитическите конфликти, които са се натрупали в последно време.

Сама по себе си подобна стъпка от страна на Ердоган е „значимо събитие“ и Турция се опитва да „преодолее изолацията си“, пише друго американско издание – The Atlantic.

Много медии отбелязват, че Ердоган е решил да се извини на Москва, ръководейки се от „геополитически сметки“, тъй като Русия е важен играч в съвременните международни политически процеси, в това число и в регулирането на сирийския граждански конфликт, в който турският лидер има свои интереси.

„Ако на света има нещо, което Ердоган мрази повече от случаите, когато го обиждат, то това е да се извинява на някого за поведението си. Активните стъпки на турския президент за подобряване на отношенията с Кремъл се случват на фона на нарастващите опасения от заплахите за сигурността в Близкия изток от страна на ИД“, пише Foreign Policy.

Изданието свързва решението на Ердоган да направи крачка към Москва с това, че връзките на Анкара с европейските страни отслабват, което още повече изолира Турция от участието й в международните процеси. Като пример FP посочва неотдавнашното признаване в Германия на геноцида на арменците от страна на Османската империя през 1915 г.

На свой ред Al Jazeera пише, че за турския лидер „предимствата от нормализирането на отношенията с Русия“ могат да се окажат над „унижението от извиненията“.

Още една причина за извиненията на Турция журналистите виждат в значителното въздействие на руските санкции, въведени от Москва след инцидента със сваления Су-24. „Отмяната на разрушителните ограничения има принципно важно значение за Ердоган, който той се оказа под натиск както вътре в собствената си страна, така и извън пределите й“, пише Fox News.

Към същата версия се придържа и британският в. Financial Times, като посочва, че кризата в туристическия отрасъл е най-силната от 1999 г. насам и турският президент просто не е имал избор.

„Никога не е късно да кажеш „извинявай“, коментира Foreign Policy решението на Ердоган да се извини на Москва.